13. mája 2025 sme uskutočnili výpravu do kráľovstva Slanských vrchov, kde sa nachádzajú najstaršie a najrozsiahlejšie opálové bane na svete. Ťažba opálu v Slanských vrchoch začala už v 11. storočí, hoci miestne povesti datujú ťažbu až do období pred našim letopočtom. Drahý opál z tejto lokality už od čias Rímskej ríše zdobí mnohé významné osobnosti po celom svete. Najstarším zachovaným šperkom je „Izabelin náhrdelník“, ktorý dostala Izabela Jagelovská ako svadobný dar od uhorského kráľa Jána Zápoľského v roku 1539, opál zdobil aj náhrdelník francúzskej cisárovnej Jozefíny a korunu kráľovnej Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska Viktórie. Najväčší drahý opál, ktorý sa v tejto lokalite našiel – Harlekýn, dostala do daru Mária Terézia. Dnes je uložený v múzeu vo Viedni. Najväčší rozmach ťažby drahého opálu nastal v roku 1845, kedy bane prebral uznávaný viedenský klenotník Salomon Johann Nepomuk Goldschmidt, ktorý priniesol dômyselný podnikateľský plán a postaral sa o obrovskú popularitu drahokamu. Po jeho smrti prebrala vedenie baní vdova Emília Goldschmidtová a v rodinnej tradícii pokračoval syn Adolf Ľudovít.
V roku 1922 bola ťažba oficiálne ukončená a bane boli zatvorené.
Slovenský opál je certifikované zemepisné označenie drahého opálu, ktorý pochádza z ložísk v Slanských vrchoch na Východnom Slovensku a predstavuje mineralogicky najcennejší typ opálu.
Naše bádanie začalo v štôlni Jozef, kde sme prešli okruh dlhý cca 1 km a prehliadka trvala približne hodinu. Oboznámili sme sa s geológiou lokality, s osudmi nájomcov opálových baní, spoznali sme časť 35 kilometrového podzemného bludiska, videli sme medziobzory, suché steny, pochopili sme ako dokázali v podzemí vetrať, či odčerpávať vodu z dnes už zaplavených chodieb. Potešil nás aj mierny adrenalín v chodbe s absolútnou tmou.
Chránený areál Dubnícke bane je významným zimoviskom netopierov (11 druhov, 4000 jedincov) a domovom chránených rastlín a živočíchov.
Po neopakovateľnom zážitku v podzemí sme sa občerstvili a oddýchli si v kaviarni, ktorú sme opúšťali aj so získanými suvenírmi.
Okrem návštevy banského podzemia, sme sa prešli náučným chodníkom, ktorý vedie najrozsiahlejším banským revírom rozprestierajúcim sa v nádhernej prírode, kde sme sa množstvo informácií dozvedeli z 13 náučných tabúľ.
Na návštevu tohto svetového unikátu pozývame všetkých – nasadiť prilby - začíname!
Mgr. Zuzana Ferjová