Novinky

          • ZÁBAVNÝ PARK LIPTOV

          • Záver predposledného školského mesiaca  konkrétne utorok 28. mája  patril aj školskému výletu našich najmenších žiakov z 1. až 3. ročníka. Cieľom bol Zábavný park Liptov, ktorý sa nachádza neďaleko Liptovského Mikuláša. Ide o športovo-zábavný areál pod šírym nebom v podhorí Západných Tatier, ktorý ponúka atraktívne programy pre skupiny aj jednotlivcov. Na našich žiakov tu čakalo množstvo zábavných, ale aj športovo-adrenalínových atrakcií. 

          • EXKLUZÍVNY HOSŤ: KOMISÁR PRE DETI V PETROVANOCH

          • Podvečer mal byť na rokovaní v Rumunsku, na pravé poludnie ho očakávali na Ukrajine a ráno sa cestou ešte stihol zastaviť v Petrovanoch. V stredu 29. mája našu školu navštívil komisár pre deti prof. MUDr. Jozef „Jogo“ Mikloško, PhD. a v rámci besedy z občianskej náuky sa stretol so žiakmi 7. až 9. ročníka. Svojou bezprostrednosťou, otvorenosťou a priamou rečou si hneď získal mladých, ktorým za relatívne krátky čas dokázal viditeľne z hĺbky svojho srdca a duše povedať a odovzdať naozaj veľa dobrých i múdrych vecí o detstve, rodine a človeku vôbec. Aj týmto spôsobom detskému ombudsmanovi – verejnému ochrancovi práv detí – pánovi Jozefovi Mikloškovi srdečne ďakujeme, že si našiel čas a prišiel aj so svojimi spolupracovníkmi do našej školy.

            Dojmy z besedy najlepšie sprítomní výber zo spätnej väzby od našich žiakov:

            -          Mne sa to páčilo, lebo mám pocit, že nikoho nezaujímajú názory detí. Berú nás, ako by sme len existovali a nemali vlastné názory. Som rád, že táto prezentácia znázorňovala, čo deti prežívajú, o čom nikomu nehovoria. Ako skoro všetky deti aj ja som závislý od sociálnych sietí a keď sa s tým snažím bojovať – lebo viem, že je to pre mňa zlé – nikdy sa mi nepodarilo mať menší čas pred obrazovkou ako jednu hodinu aspoň tri dni za sebou. No chcel by som teraz skúsiť tú výzvu nepoužívať mobil cez víkend.

            -          Je pekné vidieť, že ešte stále existujú dospelí, ktorí sa zaujímajú o naše práva a či je nám dobre. Veľa ľudí to berie ako samozrejmosť, že máme svoje nálady, „lebo puberta“. Veľmi si to vážime.

            -          Veľmi sa mi páčilo, ako sa pán Mikloško vedel vcítiť do našich citov a podal nám veľmi dôležité informácie a rady do života. O niektorých veciach som už vedel, no väčšina ma prekvapila. Dal nám veľmi dôležité rady o mobiloch a ich dôsledkoch alebo o ranom detstve. A som veľmi rád, že sme mohli mať takú „prednášku“ s vysokopostaveným človekom, ale je mi ľúto, že to bolo len na jednu hodinu.

            -          Vo mne asi ostali najviac tie dvojičky. Až teraz som si uvedomil, že láska je veľmi dôležitá.

            -          Veľmi ma potešilo, že sa chce s nami niekto známy rozprávať. Vážim si, že taký človek existuje, chce sa s nami rozprávať a zaujíma sa o naše názory.

            -          Nedokázal by som žiť v detskom domove, som rád, že si ma rodičia nechali a starajú sa o mňa.

            -          Bolo to veľmi zaujímavé, či už o tých dvojičkách alebo všeobecne o právach detí, o tom, ako nebyť závislý od mobilu...

            -          Ten človek, ktorý k nám prišiel, má veľmi dobré srdce, pretože pomáha deťom, ktoré si nedokážu pomôcť alebo si nechcú pomôcť. Podľa mňa je to dobrý človek. V hlave mi ostalo to o tých dvojičkách. Asi všetci mu ďakujeme, že k nám prišiel.

            -          Bolo to dobré pripomenutie významu detstva a všetkého, čo by deti mali mať, ako aj to, že veľa detí šťastné detstvo nemá. Prednáška bola pekná, zrozumiteľná a prezentácia takisto. Deň bez mobilu by som chcela skúsiť, aj keď to bude ťažké.

            -          Mne sa dosť páčila tá prednáška, tak nejako som si uvedomila, aká je dôležitá rodina a aké mám šťastie, že žijem v dobrej rodine. Že to nie je samozrejmosť a že by som si to mala vážiť a byť vďačná. Dalo mi to nové pohľady na to, ako žijú iné deti a aké to majú ťažké, aké veľmi dôležité je detstvo. Páčili sa mi tie videá na konci – také dobré rady do života. Aj s tým mobilom to bolo zaujímavé, ako nás to oberá o čas, o psychické zdravie, o rozum, dobré poznatky tam boli – dalo mi to veľa.

            -          Bolo to zaujímavé a pekné. Zaujal ma ten príbeh o tých dvojičkách. Máte pravdu, že musíme aj trochu obmedziť mobily. Aj keď to bol krátky čas, bolo to dobré a zaujímavé. Ďakujeme Vám za Váš čas s nami.

            -          Páčil sa mi príbeh o tých dvojičkách. Všetko to bolo zaujímavé a dobré, ale krátke. Najviac sa mi páčilo, že sa chodil pozerať na malé deti v detskom domove.

            -          Uvedomila som si, že by som mala byť rodičom vďačná za všetko, čo pre mňa robia. Už len pocit, že som mohla byť v tom detskom domove, mi naháňa strach. Odteraz budem rodičom ďakovať za každú jednu maličkosť, čo pre mňa spravia. Aj to s tými mobilmi mi prišlo dosť pravdivé. To, že sme na tých mobiloch, spôsobuje depresie, pretože všade na všelijakých videách sú nejakí ľudia, ktorí hovoria, že takto vyzerá „perfektný človek“ a práve z toho vznikajú všelijaké zlé myšlienky. To, že nám na škole zakázali mobily, je celkovo dobré, pretože sa viac rozprávame a spoznávame. 

             

          • BOTANIKIÁDA 2024

          • Botanikiáda je úspešné a motivujúce podujatie pre žiakov piateho ročníka, ktorý organizuje Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach.

            Žiaci našej školy – Nina Keruľ-Kmecová  a Matúš Maxin, po úspešnom absolvovaní školského on-line testu získali najviac bodov a postúpili do 13. ročníka regionálneho kola, ktoré sa konalo 15. mája 2024. Súťažili v areáli košickej Botanickej záhrady na 6.stanovišťiach, prezreli si skleníky a odniesli si množstvo zážitkov a poznatkov. Témou tohtoročného ročníka bolo – Viem čo zjem. Poznávali rastliny, plody, riešili tajničky, pracovné listy, sadili letničky a vlastnoručne zasadenú rastlinku si odniesli aj domov. Spolužiakom priniesli ďalšie dve vonkajšie rastliny – nádchovník eukalyptový a cibuľu stonkovú, ktoré sme si vysadili v areály školy.

            Srdečne ďakujeme za reprezentáciu našej školy a veríme, že ďalšie kolo botanikiády bude rovnako úspešné.

          • SAMOZREJMOSŤ ČI DAR?

          • Rodina tvorí najdôležitejšiu súčasť života každého z nás. Niekedy však berieme svojich blízkych až príliš samozrejme a neuvedomujeme si, že život v rodine je darom,ktorého hodnotu si často dostatočne nevážime. A práve májové dni sú príležitosťou zamyslieť sa nad hodnotou rodiny a perlou, ktorá je stelesnená v láske, obetavostia starostlivosti mamy. Druhú májovú nedeľu sme si spoločne pripomenuli Deň matiek. Mladší žiaci zhotovili drobné darčeky svojim mamičkám. Staršie dievčatá pripravili milú pozornosť pre babky, tety a staré mamy v DSS sv. Dominika a v dennom stacionári v Petrovanoch. Na aktuálnu májovú výzvu „Čo pre mňa znamená rodina?“, ktorou sme si pripomenuli Deň rodiny, odpovedali naši žiaci originálne – každý podľa svojich predstáv a schopnosti. V päťdesiatich troch výtvarných prácach znázornili hodnotu života v rodine, spoločné trávenie voľného času i bežný život v našich rodinách. V troch literárnych prácach (dve básne a jedno rozprávanie) nám Barbora Čuhová, Nela Pončáková a Nina Keruľ-Kmecová odhalili svoje vnútorné postoje a im vlastný pohľad na rodinu. Veríme, že táto aktivita pomohla našim žiakom zamyslieť sa nad nenahraditeľnosťou ťažkoskúšanej inštitúcie, ktorá je pre väčšinu z nás kolískou lásky a obetavosti i školou vzájomnej služby, vďačnosti, odpúšťania a úcty.

          • POÉZIA, KOPA SNEHU A VEĽKÝ SKOK

          • Čítať básne priamo na miestach, kde vznikali? Vnímať knihy inak? Zažiť netradičné vyučovanie literárnej výchovy? Žiaden problém. A práve preto slovenčinári na našej škole zorganizovali literárnu exkurziu "Po stopách Maše Haľamovej a Jiřího Wolkra", ktorá sa konala na Štrbskom Plese. Bezmála štyridsať žiakov zo 7. až 9. ročníka sa mohlo zoznámiť so životom a dielom oboch básnikov hneď blízko Vily Marína, kde láskou opantaná lyrická poetka Haľamová žila a tvorila, a neďaleko Tatranskej Polianky, kde sa na vtedy ešte smrteľnú tuberkulózu neúspešne liečil mladý český revolučný básnik Wolker. To všetko našlo jasný odraz aj v ich básňach, ktoré si žiaci mohli vypočuť na brehu krásneho Štrbského plesa. Nakoniec, práve láska a smrť predstavujú najväčšie inšpirácie umenia vôbec, s čím sa mohli oboznámiť aj naši žiaci. Po spoločnom úvode so zhudobnenou Haľamovej básňou Balada (IMT Smile) a práci v skupinkách nasledoval literárny kvíz, s ktorým sa najlepšie popasovala Terezka Sabolová (9. A), no sladká odmena sa ušla aj ďalším umiestneným na najvyšších priečkach. Vyvrcholením exkurzie bola prechádzka k skoro 30-metrovému vodopádu Skok, ktorý padá do Mlynickej doliny z výšky 1789 metrov nad morom. Ktovie, možno práve on a zážitok z krásy tatranskej prírody sa stane inšpiráciou pre niektorého z našich žiakov, aby vyskúšali tajne a nesmelo napísať svoje prvé verše... 

          • APRÍL V ŠKD

          • Aj mesiac apríl sme prežili v našom ŠKD aktívne a zábavne. Od našich kamarátov zo ZŠ Družstevná pri Hornáde sme dostali krásne záložky. Priatelia, ďakujeme! Deň Zeme sme si pripomenuli zberom odpadkov v okolí školy, sadili sme rastlinky, učili sa o recyklácii, čím sme aspoň malou časťou prispeli k skrášleniu nášho prírodného prostredia. O ochrane našej fauny a flóry nám prišiel porozprávať aj pán poľovník. Vypočuli sme si zaujímavosti o lesnejzveri, načúvali sme zvukom zvierat, hádali sme, o aký druh zvieratiek ide a krásu lesa sme sa učili vnímať aj cez optiku ďalekohľadu. V apríli je počasie nestále, ale my sa v našom ŠKD stále nenudíme. Práve naopak, okremučenia sa radi dozvedáme nové informácie, ktoré nás povzbudia a rozveselia. Už teraz sa tešíme, čo nové a krásne nám prinesie máj...

          • PRVÁCI SA LÚČIA SO ŠLABIKÁROM

          • Sme na seba veľmi pyšní. Poznáme už všetky písmenká, a takto sme sa rozlúčili so šlabikárom. Oslávili sme tento deň sladkými raňajkami a začali čítať čítanku. Veľa zdaru čitatelia!

          • SLÁVICI Z LAVICE

          • Školské kolo súťaže Slávici z lavice dnes rozospievalo celú školu. 

            A vyspievali sme si takéto umiestnenia:

            1. miesto: Lilka Lešková, Saskia Horvátová

            2. miesto: Paťka Magdošková, Varvara Ruda, Emka Drobná

            3. miesto: Ela Marcinková, Timka Kohlmayerová

          • FASCINUJÚCI SVET MICRO:BITOV

          • V spolupráci s organizáciou „Aj Ty v IT“ sme usporiadali v našej škole nezabudnuteľný workshop, ktorý mal za cieľ priblížiť fascinujúci svet micro:bitov našim žiakom piateho až ôsmeho ročníka.

            Počas workshopu mali žiaci možnosť prechádzať rôznymi stanovišťami, kde objavovali úžasné možnosti micro:bitov a riešili zaujímavé úlohy. V záverečnej fáze dokonca mohli vytvoriť vlastnú svietiacu pohľadnicu, čo bolo pre nich veľkým zážitkom. Bola to zábava a vzdelanie v jednom.

            Veríme, že takéto aktivity prispievajú k rozvoju záujmu o technológie a podporujú kreatívne myslenie u našich žiakov. Tešíme sa na ďalšie podujatia, ktoré nám umožnia spoločne objavovať nové svety technológie!

    • Fotogaléria

      • zatiaľ žiadne údaje
    • Obec Petrovany