Dňa 24. 6. 2024 sa v okolí petrovianskej školy ozýval krik detí, ktoré začali posledný týždeň školského roka pohybovými aktivitami. Žiaci na prvom stupni sa oboznamovali s civilnou ochranou a druhý stupeň si užil zábavnú štafetu. Po rýchlej a ukážkovej cvičnej evakuácii školy nám vojaci z leteckej základne v Prešove odprezentovali svoju techniku a zručnosti. Žiaci si vyskúšali rádiotechniku, ochranné pomôcky a vojenský džíp, ktorý pútal najviac pozornosti.
Novinky
EVAKUÁCIA ŠKOLY, CIVILNÁ OCHRANA A VOJACI
- 10
PROGRAM PRE SENIOROV
- 2
Pesničkami a tančekom sme v závere školského roka potešili babky aj dedkov v Domove sociálnych služieb sv. Dominika v Petrovanoch. Na speváckom krúžku sme nacvičovali pesničky a tanček si pripravili prváci. Na záver sme potešili zamestnancov a klientov ručne vyrobenými kvetmi a motýlikmi.
BEZPLATNÉ OBEDY 2024/25
Vážení rodičia,
v prípade prejaveného záujmu o bezplatné obedy pre vaše dieťa počas školského roka 2024/25 si môžete tlačiva stiahnuť a následne vyplnené odovzdať prostredníctvom triednych učiteľov do súkromnej školskej jedálne do 28.06.2024.
VŠADE DOBRE, V BRATISKE NAJLEPŠIE
- 4
Trieda ôsmakov sa rozhodla začiatkom júna spoznávať tajomstvá Bratislavy a neďalekého Devína.
Hneď po príchode navštívili Slovenskú národnú galériu a absolvovali výchovný program s názvom Kolektívne dielo. Večer strávili na známom Hviezdoslavovom námestí. Nasledujúci deň sa vybrali na Devín. Cesta trvala len pár minút autobusom. Devín leží na sútoku riek Dunaj a Morava a na strmom skalnatom brale je postavený hrad. Patrí medzi najstaršie a najdôležitejšie historické pamiatky Slovenska. Prechádzka po areáli hradu a jeho okolí je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý prenesie každého do minulosti.
Nevynechali ani prehliadku Bratislavského hradu, ktorý sa týči nad mestom a ponúka úžasný výhľad na Dunaj a okolie.
Výlet do Bratislavy a na Devín bol nezabudnuteľným zážitkom, ktorý odporúčame každému, kto chce objavovať bohatstvo a krásu Slovenska.
EKOOLYMPIÁDA 2024
- 5
V priebehu dvoch týždňov v júni sa žiaci druhého stupňa zapojili do Ekoolympiády. Táto vedomostná online hra je zameraná na environmentálnu výchovu a zvýšenie povedomia o ekologických otázkach medzi žiakmi. V tomto roku to boli témy: životné prostredie a klíma, olympizmus a udržateľnosť na OH Paríž 2024. Všetkým žiakom ďakujeme za ich účasť a snahu a tešíme sa na ďalšie zaujímavé súťaže.
BATTLE
- 3
Áno, bojovali sme.....
Všetko sa to odohralo 5.júna.2024 na CZŠ sv. Michala v Kendiciach. Žiaci ôsmeho ročníka si zostavili svoj tím a zmerali si vedomosti so spolužiakmi z partnerskej školy v Kendiciach. Bojovali v 4 kolách: Reading, Writing, Listening a Speaking.
Bol to však priateľský súboj. Dobre sme sa bavili, spoznali sme nových kamarátov a kolegyne.
Súboj sme vyhrali. Tešíme sa na ďalší ročník v novom školskom roku.
Žiaci 8.A a p. uč. Adriana Prihatná.
ÚSPECH V LITERÁRNEJ SÚŤAŽI
Aj v tomto školskom roku sa niekoľko spisovateľských talentov spomedzi našich žiakov zapojilo do rôznych literárnych súťaží. Najväčšieho úspechu sa však dočkala žiačka 5. ročníka Nina Keruľ-Kmecová, ktorá v 11. ročníku celoslovenskej literárnej súťaže Villa Zerna získala v kategórii próza so svojou poviedkou Nebezpečný strážca krásne a výborné druhé miesto. A aby toho nebolo málo, jej text vyšiel už aj knižne v bezmála sedemdesiatstranovom zborníku ocenených prác. Ninke k oceneniu a prvému publikovanému textu srdečne blahoželáme!
MATEMATICKÉ PRECHÁDZKY
V týchto dňoch sme úspešne zorganizovali matematické prechádzky pre našich žiakov 6. až 9. ročníka. Počas prechádzok si žiaci mohli prakticky vyskúšať svoje matematické znalosti v reálnom prostredí, zlepšiť si logické myslenie a zároveň sa zabaviť. Veríme, že táto aktivita bola pre nich príjemným a poučným zážitkom, ktorý im pomohol pochopiť, ako môže byť matematika súčasťou každodenného života.
ŠKOLA V PRÍRODE ALEBO ŠTVRTÁCI V TATRÁCH
- 9
SLOVENSKÉ UNIKÁTY
- 27
Na exkurzii, ktorú sme so žiakmi tretieho a siedmeho ročníka absolvovali 12. 6. 2024, sme videli a spoznali dve naozaj unikátne miesta na Slovensku. Prvým z nich bola Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je jedinou sprístupnenou jaskyňou svojho druhu v Európe a tiež jednou z troch verejnosti prístupných jaskýň na tejto zemi. Keby sme chceli vidieť ďalšie dve takéto jaskyne, museli by sme navštíviť Mexiko a Argentínu. Máme tu teda skvost, ktorý nám môže závidieť celý svet. Po vstupe do jaskyne sme videli jej podmanivý a očarujúci podzemný priestor. Všadeprítomný aragonit vytváral rôzne obrazce, a tak sme na stenách jaskyne videli ducha, veveričku, baletku, kozmonauta, ježka, páva či ľudské srdce. Spoznali sme tiež najkrajšie miesto jaskyne s názvom Sieň Mliečnej dráhy, na ktorom biele aragonitové strapce na strope vytvárajú dojem hviezd v našej Galaxii. Škoda, že v jaskyni nebolo dovolené fotografovať, aby sme si spolu so zážitkami odniesli domov aj zhmotnené spomienky. Po vzhliadnutí tohto unikátu nás však čakal ďalší - kaštieľ Betliar. Ten sa môže pýšiť tým, že je jediným pôvodne zachovaným kaštieľom po 2. svetovej vojne, čo z neho robí skvost medzi slovenskými kaštieľmi. Týmito slovami sa zároveň začala hodinová prehliadka kaštieľa, ktorý, ako sme sa dozvedeli, patril rodu Andrássy. Počas prehliadky sme videli pôvodne zariadené izby, krásny historický nábytok, rôzne zbierkové predmety, zaujímavé portréty, ale aj trofeje v podobe preparátov zvierat, ktoré zdobili steny a izby kaštieľa. Jednou z najpozoruhodnejších miestností tejto historickej budovy je bezpochyby knižnica, ktorá nás uchvátila nielen na pohľad, ale aj tým, čo v sebe ukrýva. Z výkladu pani sprievodkyne sme sa dozvedeli, že v knižnici sa nachádzajú vzácne inkunábuly (prvotlače vydané do konca 15. storočia). Naša prehliadka sa skončila v prízemí kaštieľa, kde nás spomedzi exponátov zaujala najmä múmia kňaza Nebeja, ktorá pochádza z pohrebiska v Gíze a ktorú do kaštieľa doniesol gróf Emanuel Andrássy. Zážitky z celého dňa sme si porozprávali v neďalekej reštaurácii, odkiaľ sme po dobrom obede a chutnej zmrzke odišli domov. Vo fotogalérii môžete vidieť aspoň kúsok z nášho spoznávania dvoch slovenských unikátov.
JASOVSKÁ JASKYŇA A KÚPELE ŠTÓS
- 73
11.6.2024 sa žiaci druhého stupňa pozreli na známe aj neznáme krásy našej krajiny. Nádherné stalaktity, stalagnáty a stalagmity obdivovali v Jasovskej jaskyni, neďaleko Košíc. Známa je aj pozoruhodnými skalnými tvarmi, širokým druhovým zastúpením netopierov, viacerými archeologickými nálezmi i zaujímavou históriou. V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Našou ďalšou zastávkou boli kúpele Štós, kde sme najprv zmokli, ale potom sme si dopriali výdatný obed a podarilo sa nám vidieť aj unikátny lesopark, vyzdobený potôčikom, kaskádami a fontánkou. O histórii kúpeľov, okolia a o prírodných podmienkach nás veľmi zaujímavo informoval správca kúpeľov, pán Kľučarovský. V tomto parku sa nachádza okolo 200 vzácnych druhov kvetov a rastlín. Medzi najkrajšie a najstaršie patrí jedľa obrovská (220 rokov a 35 m) a jedľa biela. Krásne storočné rododendrony lemujú chodníčky v kúpeľoch. Nachádza sa tu aj strom, ktorý patrí medzi najstaršie a najvyššie stromy sveta – sekvojovec mamutí.
Kúpele Štós, boli založené v roku 1883 Róbertom Kompordayom. Nachádzajú sa na hranici Spišského Rudohoria a Slovenského krasu. Podľa švajčiarskej klasifikácie majú kúpele liečivú klímu so stupňom stimulácie 1, s typickými prvkami horského prostredia.
Hlavným indikačným zameraním Štósu je liečba dýchacích ciest – najmä u detí. Účinok klimatickej liečby v Kúpeľoch Štós je znásobený SPELEOTERAPIOU – unikátnou inhaláciou v blízkej Jasovskej jaskyni, ktorú sme navštívili ako prvú.
POĎAKOVANIE OD KOMISÁRA PRE DETI
- 3
S potešením sa delíme o správu, ktorú zverejnil na svojom facebookovom profile komisár pre deti Jozef Mikloško po nedávnej návšteve našej školy:
Komisár pre deti mal uplynulý týždeň na jednej zo základných škôl na východnom Slovensku prednášku na tému práv detí a ich dôležitosti v našej spoločnosti. "Považujem za veľmi potrebné hovoriť čo najviac priamo s deťmi. Obohacujú nás svojimi názormi a otázkami, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť ich potreby a výzvy, ktorým čelia. Ich otvorenosť a záujem sú pre náš úrad nesmierne dôležité", uviedol Jozef Mikloško. Vedenie školy sa po prednáške zaujímalo o spätnú väzbu priamo od detí. Ako vnímali témy, o ktorých komisár hovoril, ktorá z tém v nich zarezonovala najviac, aké sú ich celkové dojmy a názor. A následne nám ich poslali. Reakcie detí sú úžasné a Úrad komisára pre deti touto cestou ďakuje Základnej škole v Petrovanoch za srdečné prijatie a všetkým deťom za ich aktívnu účasť.#DetiNaPrvomMiesete #OchranaDetí #SpätnáVäzba #KomisárPreDeti #ukpdVšetky zozbierané názory si môžete prečítať tu:https://zspetrovany.edupage.org/news/#1729
DOBRODRUŽNÁ CESTA DO MINULOSTI
- 84
Dejepisná exkurzia piatakov a šiestakov sa tohto roku niesla v znamení dobrodružnej výpravy do dávnej minulosti. V stredu 5. júna sme vystúpili z vlaku v obci Nižná Myšľa, kde nás už čakal vynikajúci sprievodca, aby nám ukázal archeologickú expozíciu Myšľanského obecného múzea so vzácnymi až niekoľko tisíc rokov starými vykopávkami z praveku. Potom nás čakala tma a tajuplné podzemné chodby nižnomyšlianskeho stredovekého kaštieľa, kde sme sa príjemne schladili pri teplote 12° C. Následne sme sa presunuli do Archeoskanzenu Nižná Myšľa, kde sme si na pahorku Várheď prezreli samotné archeologické nálezisko s replikami pravekých stavieb, hrobov či obetnej jamy. Samozrejme, veľký úspech mal aj miestny bufet s občerstvením a suvenírmi zo súčasnosti. Naše kroky ďalej viedli cez dlhú lávku ponad rieku na lokalitu Koscelek, k zrúcaninám stredovekého kostola. Na tomto mieste s neopakovateľným geniom loci, kde sa stretá nebo so zemou, sme si na povzbudenie vypočuli príbeh z Amazónie od českého cestovateľa a dobrodruha Otakara Batlička Božie oko ako také slovko do duše, keďže nielen z chleba žije človek. A potom to prišlo. Po veľkej búrke z predchádzajúceho dňa sme sa veselo prebrodili blatom až k originálnej Myšľanskej vyhliadke, z ktorej sme si mohli vychutnať nádherný výhľad do doliny rieky Oľšava. Podarilo sa nám zísť aj dole k rieke a po rebríkoch na skalách aj vyjsť späť hore. Potom nás už čakala cesta na vlak do Vyšnej Myšle, krásne upravenej obce, ktorá môže byť pre ostatné vzorom v starostlivosti nielen o samotnú obec, ale aj o svoje okolie. Niečo také sa bežne len tak nevidí. Aj preto sa turisti vo Vyšnej Myšli cítia tak dobre. Ďakujeme! A keďže bol práve Svetový deň životného prostredia, priložili sme aj my svoje ruky k dielu a cestou sme zbierali odpadky, aby naše krásne Slovensko bolo ešte krajšie. Zvyšok dopovedia fotografie :-)