Na exkurzii, ktorú sme so žiakmi tretieho a siedmeho ročníka absolvovali 12. 6. 2024, sme videli a spoznali dve naozaj unikátne miesta na Slovensku. Prvým z nich bola Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je jedinou sprístupnenou jaskyňou svojho druhu v Európe a tiež jednou z troch verejnosti prístupných jaskýň na tejto zemi. Keby sme chceli vidieť ďalšie dve takéto jaskyne, museli by sme navštíviť Mexiko a Argentínu. Máme tu teda skvost, ktorý nám môže závidieť celý svet. Po vstupe do jaskyne sme videli jej podmanivý a očarujúci podzemný priestor. Všadeprítomný aragonit vytváral rôzne obrazce, a tak sme na stenách jaskyne videli ducha, veveričku, baletku, kozmonauta, ježka, páva či ľudské srdce. Spoznali sme tiež najkrajšie miesto jaskyne s názvom Sieň Mliečnej dráhy, na ktorom biele aragonitové strapce na strope vytvárajú dojem hviezd v našej Galaxii. Škoda, že v jaskyni nebolo dovolené fotografovať, aby sme si spolu so zážitkami odniesli domov aj zhmotnené spomienky. Po vzhliadnutí tohto unikátu nás však čakal ďalší - kaštieľ Betliar. Ten sa môže pýšiť tým, že je jediným pôvodne zachovaným kaštieľom po 2. svetovej vojne, čo z neho robí skvost medzi slovenskými kaštieľmi. Týmito slovami sa zároveň začala hodinová prehliadka kaštieľa, ktorý, ako sme sa dozvedeli, patril rodu Andrássy. Počas prehliadky sme videli pôvodne zariadené izby, krásny historický nábytok, rôzne zbierkové predmety, zaujímavé portréty, ale aj trofeje v podobe preparátov zvierat, ktoré zdobili steny a izby kaštieľa. Jednou z najpozoruhodnejších miestností tejto historickej budovy je bezpochyby knižnica, ktorá nás uchvátila nielen na pohľad, ale aj tým, čo v sebe ukrýva. Z výkladu pani sprievodkyne sme sa dozvedeli, že v knižnici sa nachádzajú vzácne inkunábuly (prvotlače vydané do konca 15. storočia). Naša prehliadka sa skončila v prízemí kaštieľa, kde nás spomedzi exponátov zaujala najmä múmia kňaza Nebeja, ktorá pochádza z pohrebiska v Gíze a ktorú do kaštieľa doniesol gróf Emanuel Andrássy. Zážitky z celého dňa sme si porozprávali v neďalekej reštaurácii, odkiaľ sme po dobrom obede a chutnej zmrzke odišli domov. Vo fotogalérii môžete vidieť aspoň kúsok z nášho spoznávania dvoch slovenských unikátov.
Novinky
SLOVENSKÉ UNIKÁTY
- 27
JASOVSKÁ JASKYŇA A KÚPELE ŠTÓS
- 73
11.6.2024 sa žiaci druhého stupňa pozreli na známe aj neznáme krásy našej krajiny. Nádherné stalaktity, stalagnáty a stalagmity obdivovali v Jasovskej jaskyni, neďaleko Košíc. Známa je aj pozoruhodnými skalnými tvarmi, širokým druhovým zastúpením netopierov, viacerými archeologickými nálezmi i zaujímavou históriou. V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Našou ďalšou zastávkou boli kúpele Štós, kde sme najprv zmokli, ale potom sme si dopriali výdatný obed a podarilo sa nám vidieť aj unikátny lesopark, vyzdobený potôčikom, kaskádami a fontánkou. O histórii kúpeľov, okolia a o prírodných podmienkach nás veľmi zaujímavo informoval správca kúpeľov, pán Kľučarovský. V tomto parku sa nachádza okolo 200 vzácnych druhov kvetov a rastlín. Medzi najkrajšie a najstaršie patrí jedľa obrovská (220 rokov a 35 m) a jedľa biela. Krásne storočné rododendrony lemujú chodníčky v kúpeľoch. Nachádza sa tu aj strom, ktorý patrí medzi najstaršie a najvyššie stromy sveta – sekvojovec mamutí.
Kúpele Štós, boli založené v roku 1883 Róbertom Kompordayom. Nachádzajú sa na hranici Spišského Rudohoria a Slovenského krasu. Podľa švajčiarskej klasifikácie majú kúpele liečivú klímu so stupňom stimulácie 1, s typickými prvkami horského prostredia.
Hlavným indikačným zameraním Štósu je liečba dýchacích ciest – najmä u detí. Účinok klimatickej liečby v Kúpeľoch Štós je znásobený SPELEOTERAPIOU – unikátnou inhaláciou v blízkej Jasovskej jaskyni, ktorú sme navštívili ako prvú.
POĎAKOVANIE OD KOMISÁRA PRE DETI
- 3
S potešením sa delíme o správu, ktorú zverejnil na svojom facebookovom profile komisár pre deti Jozef Mikloško po nedávnej návšteve našej školy:
Komisár pre deti mal uplynulý týždeň na jednej zo základných škôl na východnom Slovensku prednášku na tému práv detí a ich dôležitosti v našej spoločnosti. "Považujem za veľmi potrebné hovoriť čo najviac priamo s deťmi. Obohacujú nás svojimi názormi a otázkami, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť ich potreby a výzvy, ktorým čelia. Ich otvorenosť a záujem sú pre náš úrad nesmierne dôležité", uviedol Jozef Mikloško. Vedenie školy sa po prednáške zaujímalo o spätnú väzbu priamo od detí. Ako vnímali témy, o ktorých komisár hovoril, ktorá z tém v nich zarezonovala najviac, aké sú ich celkové dojmy a názor. A následne nám ich poslali. Reakcie detí sú úžasné a Úrad komisára pre deti touto cestou ďakuje Základnej škole v Petrovanoch za srdečné prijatie a všetkým deťom za ich aktívnu účasť.#DetiNaPrvomMiesete #OchranaDetí #SpätnáVäzba #KomisárPreDeti #ukpdVšetky zozbierané názory si môžete prečítať tu:https://zspetrovany.edupage.org/news/#1729
DOBRODRUŽNÁ CESTA DO MINULOSTI
- 84
Dejepisná exkurzia piatakov a šiestakov sa tohto roku niesla v znamení dobrodružnej výpravy do dávnej minulosti. V stredu 5. júna sme vystúpili z vlaku v obci Nižná Myšľa, kde nás už čakal vynikajúci sprievodca, aby nám ukázal archeologickú expozíciu Myšľanského obecného múzea so vzácnymi až niekoľko tisíc rokov starými vykopávkami z praveku. Potom nás čakala tma a tajuplné podzemné chodby nižnomyšlianskeho stredovekého kaštieľa, kde sme sa príjemne schladili pri teplote 12° C. Následne sme sa presunuli do Archeoskanzenu Nižná Myšľa, kde sme si na pahorku Várheď prezreli samotné archeologické nálezisko s replikami pravekých stavieb, hrobov či obetnej jamy. Samozrejme, veľký úspech mal aj miestny bufet s občerstvením a suvenírmi zo súčasnosti. Naše kroky ďalej viedli cez dlhú lávku ponad rieku na lokalitu Koscelek, k zrúcaninám stredovekého kostola. Na tomto mieste s neopakovateľným geniom loci, kde sa stretá nebo so zemou, sme si na povzbudenie vypočuli príbeh z Amazónie od českého cestovateľa a dobrodruha Otakara Batlička Božie oko ako také slovko do duše, keďže nielen z chleba žije človek. A potom to prišlo. Po veľkej búrke z predchádzajúceho dňa sme sa veselo prebrodili blatom až k originálnej Myšľanskej vyhliadke, z ktorej sme si mohli vychutnať nádherný výhľad do doliny rieky Oľšava. Podarilo sa nám zísť aj dole k rieke a po rebríkoch na skalách aj vyjsť späť hore. Potom nás už čakala cesta na vlak do Vyšnej Myšle, krásne upravenej obce, ktorá môže byť pre ostatné vzorom v starostlivosti nielen o samotnú obec, ale aj o svoje okolie. Niečo také sa bežne len tak nevidí. Aj preto sa turisti vo Vyšnej Myšli cítia tak dobre. Ďakujeme! A keďže bol práve Svetový deň životného prostredia, priložili sme aj my svoje ruky k dielu a cestou sme zbierali odpadky, aby naše krásne Slovensko bolo ešte krajšie. Zvyšok dopovedia fotografie :-)
ZÁBAVNÝ PARK LIPTOV
- 12
Záver predposledného školského mesiaca – konkrétne utorok 28. mája – patril aj školskému výletu našich najmenších žiakov z 1. až 3. ročníka. Cieľom bol Zábavný park Liptov, ktorý sa nachádza neďaleko Liptovského Mikuláša. Ide o športovo-zábavný areál pod šírym nebom v podhorí Západných Tatier, ktorý ponúka atraktívne programy pre skupiny aj jednotlivcov. Na našich žiakov tu čakalo množstvo zábavných, ale aj športovo-adrenalínových atrakcií.
EXKLUZÍVNY HOSŤ: KOMISÁR PRE DETI V PETROVANOCH
- 16
Podvečer mal byť na rokovaní v Rumunsku, na pravé poludnie ho očakávali na Ukrajine a ráno sa cestou ešte stihol zastaviť v Petrovanoch. V stredu 29. mája našu školu navštívil komisár pre deti prof. MUDr. Jozef „Jogo“ Mikloško, PhD. a v rámci besedy z občianskej náuky sa stretol so žiakmi 7. až 9. ročníka. Svojou bezprostrednosťou, otvorenosťou a priamou rečou si hneď získal mladých, ktorým za relatívne krátky čas dokázal viditeľne z hĺbky svojho srdca a duše povedať a odovzdať naozaj veľa dobrých i múdrych vecí o detstve, rodine a človeku vôbec. Aj týmto spôsobom detskému ombudsmanovi – verejnému ochrancovi práv detí – pánovi Jozefovi Mikloškovi srdečne ďakujeme, že si našiel čas a prišiel aj so svojimi spolupracovníkmi do našej školy.
Dojmy z besedy najlepšie sprítomní výber zo spätnej väzby od našich žiakov:
- Mne sa to páčilo, lebo mám pocit, že nikoho nezaujímajú názory detí. Berú nás, ako by sme len existovali a nemali vlastné názory. Som rád, že táto prezentácia znázorňovala, čo deti prežívajú, o čom nikomu nehovoria. Ako skoro všetky deti aj ja som závislý od sociálnych sietí a keď sa s tým snažím bojovať – lebo viem, že je to pre mňa zlé – nikdy sa mi nepodarilo mať menší čas pred obrazovkou ako jednu hodinu aspoň tri dni za sebou. No chcel by som teraz skúsiť tú výzvu nepoužívať mobil cez víkend.
- Je pekné vidieť, že ešte stále existujú dospelí, ktorí sa zaujímajú o naše práva a či je nám dobre. Veľa ľudí to berie ako samozrejmosť, že máme svoje nálady, „lebo puberta“. Veľmi si to vážime.
- Veľmi sa mi páčilo, ako sa pán Mikloško vedel vcítiť do našich citov a podal nám veľmi dôležité informácie a rady do života. O niektorých veciach som už vedel, no väčšina ma prekvapila. Dal nám veľmi dôležité rady o mobiloch a ich dôsledkoch alebo o ranom detstve. A som veľmi rád, že sme mohli mať takú „prednášku“ s vysokopostaveným človekom, ale je mi ľúto, že to bolo len na jednu hodinu.
- Vo mne asi ostali najviac tie dvojičky. Až teraz som si uvedomil, že láska je veľmi dôležitá.
- Veľmi ma potešilo, že sa chce s nami niekto známy rozprávať. Vážim si, že taký človek existuje, chce sa s nami rozprávať a zaujíma sa o naše názory.
- Nedokázal by som žiť v detskom domove, som rád, že si ma rodičia nechali a starajú sa o mňa.
- Bolo to veľmi zaujímavé, či už o tých dvojičkách alebo všeobecne o právach detí, o tom, ako nebyť závislý od mobilu...
- Ten človek, ktorý k nám prišiel, má veľmi dobré srdce, pretože pomáha deťom, ktoré si nedokážu pomôcť alebo si nechcú pomôcť. Podľa mňa je to dobrý človek. V hlave mi ostalo to o tých dvojičkách. Asi všetci mu ďakujeme, že k nám prišiel.
- Bolo to dobré pripomenutie významu detstva a všetkého, čo by deti mali mať, ako aj to, že veľa detí šťastné detstvo nemá. Prednáška bola pekná, zrozumiteľná a prezentácia takisto. Deň bez mobilu by som chcela skúsiť, aj keď to bude ťažké.
- Mne sa dosť páčila tá prednáška, tak nejako som si uvedomila, aká je dôležitá rodina a aké mám šťastie, že žijem v dobrej rodine. Že to nie je samozrejmosť a že by som si to mala vážiť a byť vďačná. Dalo mi to nové pohľady na to, ako žijú iné deti a aké to majú ťažké, aké veľmi dôležité je detstvo. Páčili sa mi tie videá na konci – také dobré rady do života. Aj s tým mobilom to bolo zaujímavé, ako nás to oberá o čas, o psychické zdravie, o rozum, dobré poznatky tam boli – dalo mi to veľa.
- Bolo to zaujímavé a pekné. Zaujal ma ten príbeh o tých dvojičkách. Máte pravdu, že musíme aj trochu obmedziť mobily. Aj keď to bol krátky čas, bolo to dobré a zaujímavé. Ďakujeme Vám za Váš čas s nami.
- Páčil sa mi príbeh o tých dvojičkách. Všetko to bolo zaujímavé a dobré, ale krátke. Najviac sa mi páčilo, že sa chodil pozerať na malé deti v detskom domove.
- Uvedomila som si, že by som mala byť rodičom vďačná za všetko, čo pre mňa robia. Už len pocit, že som mohla byť v tom detskom domove, mi naháňa strach. Odteraz budem rodičom ďakovať za každú jednu maličkosť, čo pre mňa spravia. Aj to s tými mobilmi mi prišlo dosť pravdivé. To, že sme na tých mobiloch, spôsobuje depresie, pretože všade na všelijakých videách sú nejakí ľudia, ktorí hovoria, že takto vyzerá „perfektný človek“ a práve z toho vznikajú všelijaké zlé myšlienky. To, že nám na škole zakázali mobily, je celkovo dobré, pretože sa viac rozprávame a spoznávame.
BOTANIKIÁDA 2024
- 24
Botanikiáda je úspešné a motivujúce podujatie pre žiakov piateho ročníka, ktorý organizuje Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach.
Žiaci našej školy – Nina Keruľ-Kmecová a Matúš Maxin, po úspešnom absolvovaní školského on-line testu získali najviac bodov a postúpili do 13. ročníka regionálneho kola, ktoré sa konalo 15. mája 2024. Súťažili v areáli košickej Botanickej záhrady na 6.stanovišťiach, prezreli si skleníky a odniesli si množstvo zážitkov a poznatkov. Témou tohtoročného ročníka bolo – Viem čo zjem. Poznávali rastliny, plody, riešili tajničky, pracovné listy, sadili letničky a vlastnoručne zasadenú rastlinku si odniesli aj domov. Spolužiakom priniesli ďalšie dve vonkajšie rastliny – nádchovník eukalyptový a cibuľu stonkovú, ktoré sme si vysadili v areály školy.
Srdečne ďakujeme za reprezentáciu našej školy a veríme, že ďalšie kolo botanikiády bude rovnako úspešné.
SAMOZREJMOSŤ ČI DAR?
- 8
Rodina tvorí najdôležitejšiu súčasť života každého z nás. Niekedy však berieme svojich blízkych až príliš samozrejme a neuvedomujeme si, že život v rodine je darom,ktorého hodnotu si často dostatočne nevážime. A práve májové dni sú príležitosťou zamyslieť sa nad hodnotou rodiny a perlou, ktorá je stelesnená v láske, obetavostia starostlivosti mamy. Druhú májovú nedeľu sme si spoločne pripomenuli Deň matiek. Mladší žiaci zhotovili drobné darčeky svojim mamičkám. Staršie dievčatá pripravili milú pozornosť pre babky, tety a staré mamy v DSS sv. Dominika a v dennom stacionári v Petrovanoch. Na aktuálnu májovú výzvu „Čo pre mňa znamená rodina?“, ktorou sme si pripomenuli Deň rodiny, odpovedali naši žiaci originálne – každý podľa svojich predstáv a schopnosti. V päťdesiatich troch výtvarných prácach znázornili hodnotu života v rodine, spoločné trávenie voľného času i bežný život v našich rodinách. V troch literárnych prácach (dve básne a jedno rozprávanie) nám Barbora Čuhová, Nela Pončáková a Nina Keruľ-Kmecová odhalili svoje vnútorné postoje a im vlastný pohľad na rodinu. Veríme, že táto aktivita pomohla našim žiakom zamyslieť sa nad nenahraditeľnosťou ťažkoskúšanej inštitúcie, ktorá je pre väčšinu z nás kolískou lásky a obetavosti i školou vzájomnej služby, vďačnosti, odpúšťania a úcty.
POÉZIA, KOPA SNEHU A VEĽKÝ SKOK
- 51
Čítať básne priamo na miestach, kde vznikali? Vnímať knihy inak? Zažiť netradičné vyučovanie literárnej výchovy? Žiaden problém. A práve preto slovenčinári na našej škole zorganizovali literárnu exkurziu "Po stopách Maše Haľamovej a Jiřího Wolkra", ktorá sa konala na Štrbskom Plese. Bezmála štyridsať žiakov zo 7. až 9. ročníka sa mohlo zoznámiť so životom a dielom oboch básnikov hneď blízko Vily Marína, kde láskou opantaná lyrická poetka Haľamová žila a tvorila, a neďaleko Tatranskej Polianky, kde sa na vtedy ešte smrteľnú tuberkulózu neúspešne liečil mladý český revolučný básnik Wolker. To všetko našlo jasný odraz aj v ich básňach, ktoré si žiaci mohli vypočuť na brehu krásneho Štrbského plesa. Nakoniec, práve láska a smrť predstavujú najväčšie inšpirácie umenia vôbec, s čím sa mohli oboznámiť aj naši žiaci. Po spoločnom úvode so zhudobnenou Haľamovej básňou Balada (IMT Smile) a práci v skupinkách nasledoval literárny kvíz, s ktorým sa najlepšie popasovala Terezka Sabolová (9. A), no sladká odmena sa ušla aj ďalším umiestneným na najvyšších priečkach. Vyvrcholením exkurzie bola prechádzka k skoro 30-metrovému vodopádu Skok, ktorý padá do Mlynickej doliny z výšky 1789 metrov nad morom. Ktovie, možno práve on a zážitok z krásy tatranskej prírody sa stane inšpiráciou pre niektorého z našich žiakov, aby vyskúšali tajne a nesmelo napísať svoje prvé verše...
APRÍL V ŠKD
- 5
Aj mesiac apríl sme prežili v našom ŠKD aktívne a zábavne. Od našich kamarátov zo ZŠ Družstevná pri Hornáde sme dostali krásne záložky. Priatelia, ďakujeme! Deň Zeme sme si pripomenuli zberom odpadkov v okolí školy, sadili sme rastlinky, učili sa o recyklácii, čím sme aspoň malou časťou prispeli k skrášleniu nášho prírodného prostredia. O ochrane našej fauny a flóry nám prišiel porozprávať aj pán poľovník. Vypočuli sme si zaujímavosti o lesnejzveri, načúvali sme zvukom zvierat, hádali sme, o aký druh zvieratiek ide a krásu lesa sme sa učili vnímať aj cez optiku ďalekohľadu. V apríli je počasie nestále, ale my sa v našom ŠKD stále nenudíme. Práve naopak, okremučenia sa radi dozvedáme nové informácie, ktoré nás povzbudia a rozveselia. Už teraz sa tešíme, čo nové a krásne nám prinesie máj...
PRVÁCI SA LÚČIA SO ŠLABIKÁROM
- 2
Sme na seba veľmi pyšní. Poznáme už všetky písmenká, a takto sme sa rozlúčili so šlabikárom. Oslávili sme tento deň sladkými raňajkami a začali čítať čítanku. Veľa zdaru čitatelia!
SLÁVICI Z LAVICE
- 4
Školské kolo súťaže Slávici z lavice dnes rozospievalo celú školu.
A vyspievali sme si takéto umiestnenia:
1. miesto: Lilka Lešková, Saskia Horvátová
2. miesto: Paťka Magdošková, Varvara Ruda, Emka Drobná
3. miesto: Ela Marcinková, Timka Kohlmayerová
FASCINUJÚCI SVET MICRO:BITOV
- 13
V spolupráci s organizáciou „Aj Ty v IT“ sme usporiadali v našej škole nezabudnuteľný workshop, ktorý mal za cieľ priblížiť fascinujúci svet micro:bitov našim žiakom piateho až ôsmeho ročníka.
Počas workshopu mali žiaci možnosť prechádzať rôznymi stanovišťami, kde objavovali úžasné možnosti micro:bitov a riešili zaujímavé úlohy. V záverečnej fáze dokonca mohli vytvoriť vlastnú svietiacu pohľadnicu, čo bolo pre nich veľkým zážitkom. Bola to zábava a vzdelanie v jednom.
Veríme, že takéto aktivity prispievajú k rozvoju záujmu o technológie a podporujú kreatívne myslenie u našich žiakov. Tešíme sa na ďalšie podujatia, ktoré nám umožnia spoločne objavovať nové svety technológie!
DEŇ ZEME 2024
- 41
Ani tento rok sme nezabudli na tento významný deň, ktorý si zaslúži našu pozornosť.
Medzinárodným mottom tohtoročného dňa Zeme je: Planéta verzus plasty!
Pri príležitosti tohto dňa sa piataci zúčastnili exkurzie vo Vlastivednom múzeu v Prešove na výstave s názvom: „Príroda Domaše“. Spoznali množstvo živočíšnych a rastlinných druhov tejto oblasti a od pána zoológa, p. Pjenčáka sa dozvedeli prečo je dôležité tieto organizmy poznať a chrániť. Plasty sú všade, aj v tomto vodnom a brehovom prostredí a je dôležité, aby sme si uvedomili ako negatívne ovplyvňujú život nielen rastlín a živočíchov, ale aj nás ľudí.
V žalúdku uhynutých vodných vtákov sa našlo množstvo plastových úlomkov, ktoré tvorili až 15 % hmotnosti živočícha!
Žiaci našej školy si tento deň pripomenuli aj svojím úsilím, svojou pomocou, svoju všímavosťou k ostatným živým tvorom na našej Zemi – vysadili si rastlinky, poupratovali množstvo vyhodených odpadkov v okolí školy, vytriedili odpad, vyjadrili svoj postoj k Zemi na hodinách výtvarnej výchovy a pozorovali stálych spoluobyvateľov Petrovian – bocianov bielych.Plasty sa cez potravinový reťazec dostavajú do tela každého človeka, našli sa aj v materskom mlieku, vplývajú na náš hormonálny systém a spôsobujú zmeny v našom tele.
Nezabudnime, že plasty patria do žltého kontajnera a nie na skládky. Plasty sa v prírode nerozložia, len sa rozpadnú na mikroplasty. Snažme sa ich používanie obmedziť a hľadať materiály, ktoré sú prijateľnejšie k našej prírode – k nám.
SLUHA DVOCH PÁNOV
Večerné divadelné predstavenia majú svoju jedinečnú atmosféru, ktorú sme sa opäť rozhodli ponúknuť aj záujemcom z ôsmeho a deviateho ročníka, aby mohli od školy dostať i niečo navyše a zároveň aby spoznávali divadlo aj z tejto strany. Tentoraz sme sa v utorok 23. apríla vybrali do krásnej Historickej budovy Divadla Jonáša Záborského v Prešove na azda najznámejšiu klasiku talianskeho žánru commedia dell´arte – slávny a často inscenovaný komediálny titul Sluha dvoch pánov od Carla Goldoniho. Po nedávnych vskutku vážnych a náročných inscenáciách Udri pastiera a Svet podľa Hany, ktoré sme videli v Divadle Viola, sme teraz zhliadli opačnú tvár divadelného umenia – tú veselú a ľahkú, ktorá taktiež patrí k životu. Spolu so žiakmi sme prežili naozaj oddychovo strávený večer, ktorý nás naplnil dobrou náladou a zanechal v nás veľmi dobré spomienky.
MC DONALD´S CUP - FUTBALOVÝ TURNAJ
- 4
Aj v tomto školskom roku našu školu reprezetnovalo koedukované družstvo na futbalovom turnaji Mc Donald´s Cup a to v zložení Peter Čuha, Lukáš Kišš, Adam Kišš, Rastislav Lukačko, Dominik Magdoško, Damián Trembulák, Marko Mlynarčík, Jonatán Vaščák, Dominik Velček, Michaela Jacková a Timea Kohlmayerová. Počas základného kola zvíťazili so ZŠ Sibírska a ZŠ s MŠ Svinia. Jediným našim premožiteľom bola ZŠ Šrobárova. V celkovom hodnotení získali krásne 2. miesto. Gratulujeme a ďakujem za úspešnú repreznetáciu školy.
PRVÁCI NA DEŇ ZEME
Naša Zem má sviatok – a my prváci sme posadili čiernu ríbezľu, aby bola krajšia a zelenšia. Ona sa nám zasa odvďačí tak, že nám dá chutné ríbezle. Pozrite sa, ako sa nám darilo.
SLÁVICI Z LAVICE
V piatok 19. apríla našu školu reprezentovala na súťaži v speve populárnej piesne Slávici z lavice Miška Jacková zo 4. A. Zmenila sa na čarodejnicu a krásne a čisto zaspievala pieseň Saxana. Nevyhrali sme, ale získali sme skúsenosti a naša Saxana si vyslúžila veľký potlesk obecenstva. Za reprezentáciu našej školy jej ďakujeme!
MIMORIADNA VÝLUKA: V ŠKOLE STOJA VLAKY OD VÝMYSLU SVETA
- 60
A to doslova. V Petrovanoch je aktuálne najvyššia koncentrácia vlakov na meter štvorcový na celom svete. V priestoroch našej základnej školy totiž vďaka veľkej láskavosti a ochote Poštového múzea z Banskej Bystrice nájdete od 17. do 29. apríla 2024 jedinečnú výstavu "Železnice na svetových známkach". Vďaka stovkám unikátnych poštových známok z každého kúta sveta môžu všetci záujemcovia, fanúšikovia železníc, vlakov, ale aj filatelistiky, spoznať históriu železničnej dopravy od prvých parných strojov až po súčasné najmodernejšie vlakové súpravy. A okrem toho i geografiu celej zemegule. Popritom možno niekto navyše opäť prepadne čaru poštových známok a zahorí vášňou k ich zbieraniu a filatelistike vôbec. Nezmeškajte túto neopakovateľnú príležitosť a príďte sa pozrieť na poštové známky s vlakmi od výmyslu sveta.
SLÁVIK SLOVENSKA
Každoročne sa naša škola zapája do súťaže v speve ľudovej piesne Slávik Slovenska, ktorej garantom je známy spevák Peter Dvorský. Kamilka Krivá nás reprezentovala od prvého ročníka s malou kovidovou prestávkou každý rok. Aj keď tento posledný rok nezískala ocenenie, ďakujeme jej za peknú reprezentáciu a prajeme veľa úspechov v spievaní aj naďalej!