„Máme sväté právo tvoriť naše dejiny a nebyť iba objektom dejín iných národov.“ (M. K.)
Masové médiá, módne ideológie a zakomplexovaní jedinci sa usilovne predbiehajú v tom, kto viac nakydá na Slovensko, kto mu nakreslí horšiu budúcnosť a kto sa z neho skôr odsťahuje. Preto sme veľmi radi, že vo štvrtok 27. marca – v mesiaci knihy – k nám zavítal v rámci vyučovania občianskej náuky, dejepisu, ale i literatúry vzácny hosť: bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny, taktiež bývalý poslanec NR SR a v neposlednom rade intelektuál, spisovateľ a provokatér Milan Krajniak. Prečo provokatér? Pretože navzdory všetkým kuvikom a negativistickým rečiam Milan Krajniak tvrdí, že prognóza pre Slovensko je dobrá. A to je i názov jeho najnovšej knihy z roku 2024, ktorú napísal pre svoju dcéru a vôbec pre mladých na Slovensku a o ktorej – ale aj o mnohom inom – prišiel porozprávať našim ôsmakom a deviatakom. Zvyšok nech dopovie výber zo spätných väzieb – žiadna nebola negatívna – účastníkov besedy:
„Konečne normálny človek, ktorý nedudre na Slovensko.“
„Veľmi sa mi páčilo, ako rozprával. Neboli to len prázdne reči politika. Hovoril nám fakty, napríklad že Slovákov je viac ako Chorvátov, približne toľko ako Fínov a Dánov, ale oni by o sebe nikdy nepovedali, že sú malý národ, ako to robíme my. Vie veľmi pekne zaujať, myslela som si, že to bude len beseda, kde budeme musieť sedieť a počúvať. No ako hovoril o knihe, o príbehoch, zistila som, že chcem počúvať. Nevedela som, že v dejinách sme mali nejakého maršala, čo dobyl Berlín. Bola to beseda, ktorú si budem zo základnej školy pamätať najviac.“
„Páčilo sa mi, že celkom tak pekne hovoril o našej krajine, asi jediný na Slovensku. Som rada, že bol taký normálny a že sa snažil odpovedať na všetky naše otázky, že tu vôbec prišiel a našiel si čas.“
„Pán Krajniak sa mi zdal ako milý, odvážny a nebojácny človek. Bolo vidno, že vie o našej krajine naozaj veľa. Snažil sa nás presvedčiť štatistikami o tom, že Slovensko nie je slabá krajina, a to sa mi páčilo. Tiež vedel veľa o histórii nášho štátu, no najlepší bol v rozprávaní. Vedel výborne zaujať publikum, nikdy sa nestratil vo vetách, stále mal o čom rozprávať. Celkové hodnotenie 5/5.“
„Páčilo sa mi, že nám povedal niečo pekné o Slovensku, že v porovnaní s ostatnými vôbec na tom nie sme tak zle.“
„Veľmi povzbudivo ste rozprávali o našej krajine. Mali by ste to šíriť ďalej, keďže v tomto nie sme úplne optimisti a veľa z nás plánuje odísť buď dočasne, alebo natrvalo. Preto by bolo teba šíriť túto osvetu ďalej, aby sme boli hrdými Slovákmi.“
„Zistil som, že sme vzácna krajina. Zobral som si z toho ponaučenie, že sa nemáme sami kritizovať, lebo je to naša zlá vlastnosť.“
„Páčila sa mi história Slovenska. Hlavne ako bol vysvetlený vzostup Slovenska. Pre mňa najdôležitejšia vec, ktorá bola spomenutá, bolo to, že politika sa týka každého, či chce alebo nie.“
„Najviac ma prekvapilo, že sme sa za 30 rokov pohli v strednej Európe najďalej.“
„Páčilo sa mi, aký pozitívny bol a ako pozitívne opísal históriu Slovenska a že vidí pre Slovensko veľmi peknú budúcnosť. Zapamätala som si, ako opisoval, že za 30 rokov Slovensko malo asi najväčší ekonomický vzostup z celej strednej Európy. Celkovo ako človek sa mi zdal celkom milý a profesionálny. Celá beseda sa mi veľmi páčila, pretože bol úprimný a dozvedela som sa veľa o histórii Slovenska, čo si myslím, že je dôležité. Tiež sa mi páčilo, ako zodpovedal na naše otázky a že sa s nami nerozprával iba ako s deťmi. Som rada, že sa všetci správali slušne, pretože celá beseda bola veľmi zaujímavá. Som vďačná, že k nám prišiel. 5/5.“
„Páčilo sa mi, že niekto má taký dobrý názor na Slovensko.“
„Uvedomila som si, že keď nás je na Slovensku 5 miliónov, nie je to veľa, ale môžeme byť hrdí na to, aký máme jedinečný štát, jazyk a históriu. Ako povedal pán Krajniak: ‚Slovensko má úžasnú históriu, ale aj super budúcnosť.‘ Aspoň mne to otvorilo oči a ukázalo, že hoci väčšina si myslí, že sme malí, možno hej, ale s veľkým potenciálom. Chcem poďakovať pánovi Krajniakovi, že si na nás našiel čas a že nám ukázal, že máme byť na náš štát hrdí.“
„Beseda bola inšpiratívna tak z politickej, ako aj z historickej strany.“
„No najviac ma zaujalo to, ako hovoril dôvody, prečo ostať na Slovensku, a že ako sa aj Slovensko posúva k lepšiemu a že nám aj povedal, ako to tam chodí v tej politike. Táto beseda bola veľmi zaujímavá, páčilo sa mi aj to, ako nám poradil so školami, keď povedal: ‚Vyberte si tú najťažšiu školu.‘“
„Bolo to veľmi povzbudzujúce, čo sa týka našej prítomnosti a budúcnosti na Slovensku. Bolo zaujímavé vidieť, aká je naša história výnimočná.“
„Bolo to veľmi inšpiratívne a dozvedel som sa veľa o politike a histórii Slovenska.“
„Bolo to super, najlepšie bolo, ako rozprával o knihe a o histórii.“
„Mám lepší pocit a väčšiu dôveru, že Slovensko má budúcnosť.“
„Ja som síce nikdy nechcel odísť, ale zovšadiaľ sa hovorilo, aká je Slovensko krajina, a, úprimne, bral som tak aj ja. Už mám teraz trocha iný názor na Slovensko.“
„Páčil sa mi váš prístup k ľuďom. A ďakujeme za vašu podporu.“
„Zaujalo ma, ako ste hovorili o Slovensku. Že nie je také, aké si myslíme, že je. Máme na to, aj keď sa nám to nezdá. Aj naša história to potvrdila. Ďakujeme!“
PhDr. Matúš Marcinčin, PhD.