Novinky

          • Tvorivé dielne

          • Piatkové popoludnia (21. 3. a 4. 4. 2025) nás presvedčili, že naši žiaci sú ochotní venovať svoj voľný čas nielen internetu a sociálnym sieťam, ale i kreatívnej tvorbe, ručným prácam a výrobe dekorácií.
            Pletenie košíčkov z pedigu, či zdobenie veľkonočných perníkových vajec, zajačikov a motýľov preverilo našu zručnosť a šikovnosť, ale hlavne trpezlivosť. Vyrobili sme si dekorácie do domácnosti, skrášlili sme školu a objavili sme radosť zo schopnosti vytvoriť niečo pekné. Spoločne strávený čas bez zhonu nám pomohol nachádzať vlastný štýl práce bez ohľadu na výsledky.

            Mgr. Magdaléna Fričová

            Celý milý fotoalbum je TU.

          • Okresné kolo Slávici z lavice

          • Každoročne sa speváčky z nášho speváckeho krúžku zúčastňujú na súťaži Slávici z lavice, ktorú orgazuje ABC Centrum voľného času v Prešove. Pripravujeme sa a poctivo cvičíme moderné populárne piesne. Dnes, 4. apríla 2025, naše speváčky súťažili už v okresnom kole. Konkurencia bola silná, no aj tak Lilka Lešková a Emmka Papierniková bravúrne odprezentovali svoje piesne. Krásne reprezentovali našu školu a urobili nám veľkú radosť. Emmka získala aj cenu poroty za hlasovú kultúru. Srdečne našim speváčkam blahoželáme a prajeme, aby sa ich krásne hlásky naďalej rozvíjali a robili radosť im, nám, aj ďalším poslucháčom a fanúšikom.

            PaedDr. Zuzana Jabczunová

            Trošku viac fotografií uvidíte TU.

          • Beseda so spisovateľom - MILAN KRAJNIAK: PROGNÓZA JE DOBRÁ

          • „Máme sväté právo tvoriť naše dejiny a nebyť iba objektom dejín iných národov.“ (M. K.)

            Masové médiá, módne ideológie a zakomplexovaní jedinci sa usilovne predbiehajú v tom, kto viac nakydá na Slovensko, kto mu nakreslí horšiu budúcnosť a kto sa z neho skôr odsťahuje. Preto sme veľmi radi, že vo štvrtok 27. marca – v mesiaci knihy – k nám zavítal v rámci vyučovania občianskej náuky, dejepisu, ale i literatúry vzácny hosť: bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny, taktiež bývalý poslanec NR SR a v neposlednom rade intelektuál, spisovateľ a provokatér Milan Krajniak. Prečo provokatér? Pretože navzdory všetkým kuvikom a negativistickým rečiam Milan Krajniak tvrdí, že prognóza pre Slovensko je dobrá. A to je i názov jeho najnovšej knihy z roku 2024, ktorú napísal pre svoju dcéru a vôbec pre mladých na Slovensku a o ktorej – ale aj o mnohom inom – prišiel porozprávať našim ôsmakom a deviatakom. Zvyšok nech dopovie výber zo spätných väzieb – žiadna nebola negatívna – účastníkov besedy:

            „Konečne normálny človek, ktorý nedudre na Slovensko.“

            „Veľmi sa mi páčilo, ako rozprával. Neboli to len prázdne reči politika. Hovoril nám fakty, napríklad že Slovákov je viac ako Chorvátov, približne toľko ako Fínov a Dánov, ale oni by o sebe nikdy nepovedali, že sú malý národ, ako to robíme my. Vie veľmi pekne zaujať, myslela som si, že to bude len beseda, kde budeme musieť sedieť a počúvať. No ako hovoril o knihe, o príbehoch, zistila som, že chcem počúvať. Nevedela som, že v dejinách sme mali nejakého maršala, čo dobyl Berlín. Bola to beseda, ktorú si budem zo základnej školy pamätať najviac.“

            „Páčilo sa mi, že celkom tak pekne hovoril o našej krajine, asi jediný na Slovensku. Som rada, že bol taký normálny a že sa snažil odpovedať na všetky naše otázky, že tu vôbec prišiel a našiel si čas.“

            „Pán Krajniak sa mi zdal ako milý, odvážny a nebojácny človek. Bolo vidno, že vie o našej krajine naozaj veľa. Snažil sa nás presvedčiť štatistikami o tom, že Slovensko nie je slabá krajina, a to sa mi páčilo. Tiež vedel veľa o histórii nášho štátu, no najlepší bol v rozprávaní. Vedel výborne zaujať publikum, nikdy sa nestratil vo vetách, stále mal o čom rozprávať. Celkové hodnotenie 5/5.“

            „Páčilo sa mi, že nám povedal niečo pekné o Slovensku, že v porovnaní s ostatnými vôbec na tom nie sme tak zle.“

            „Veľmi povzbudivo ste rozprávali o našej krajine. Mali by ste to šíriť ďalej, keďže v tomto nie sme úplne optimisti a veľa z nás plánuje odísť buď dočasne, alebo natrvalo. Preto by bolo teba šíriť túto osvetu ďalej, aby sme boli hrdými Slovákmi.“

            „Zistil som, že sme vzácna krajina. Zobral som si z toho ponaučenie, že sa nemáme sami kritizovať, lebo je to naša zlá vlastnosť.“

            „Páčila sa mi história Slovenska. Hlavne ako bol vysvetlený vzostup Slovenska. Pre mňa najdôležitejšia vec, ktorá bola spomenutá, bolo to, že politika sa týka každého, či chce alebo nie.“

            „Najviac ma prekvapilo, že sme sa za 30 rokov pohli v strednej Európe najďalej.“

            „Páčilo sa mi, aký pozitívny bol a ako pozitívne opísal históriu Slovenska a že vidí pre Slovensko veľmi peknú budúcnosť. Zapamätala som si, ako opisoval, že za 30 rokov Slovensko malo asi najväčší ekonomický vzostup z celej strednej Európy. Celkovo ako človek sa mi zdal celkom milý a profesionálny. Celá beseda sa mi veľmi páčila, pretože bol úprimný a dozvedela som sa veľa o histórii Slovenska, čo si myslím, že je dôležité. Tiež sa mi páčilo, ako zodpovedal na naše otázky a že sa s nami nerozprával iba ako s deťmi. Som rada, že sa všetci správali slušne, pretože celá beseda bola veľmi zaujímavá. Som vďačná, že k nám prišiel. 5/5.“

            „Páčilo sa mi, že niekto má taký dobrý názor na Slovensko.“

            „Uvedomila som si, že keď nás je na Slovensku 5 miliónov, nie je to veľa, ale môžeme byť hrdí na to, aký máme jedinečný štát, jazyk a históriu. Ako povedal pán Krajniak: ‚Slovensko má úžasnú históriu, ale aj super budúcnosť.‘ Aspoň mne to otvorilo oči a ukázalo, že hoci väčšina si myslí, že sme malí, možno hej, ale s veľkým potenciálom. Chcem poďakovať pánovi Krajniakovi, že si na nás našiel čas a že nám ukázal, že máme byť na náš štát hrdí.“

            „Beseda bola inšpiratívna tak z politickej, ako aj z historickej strany.“

            „No najviac ma zaujalo to, ako hovoril dôvody, prečo ostať na Slovensku, a že ako sa aj Slovensko posúva k lepšiemu a že nám aj povedal, ako to tam chodí v tej politike. Táto beseda bola veľmi zaujímavá, páčilo sa mi aj to, ako nám poradil so školami, keď povedal: ‚Vyberte si tú najťažšiu školu.‘“

            „Bolo to veľmi povzbudzujúce, čo sa týka našej prítomnosti a budúcnosti na Slovensku. Bolo zaujímavé vidieť, aká je naša história výnimočná.“

            „Bolo to veľmi inšpiratívne a dozvedel som sa veľa o politike a histórii Slovenska.“

            „Bolo to super, najlepšie bolo, ako rozprával o knihe a o histórii.“

            „Mám lepší pocit a väčšiu dôveru, že Slovensko má budúcnosť.“

            „Ja som síce nikdy nechcel odísť, ale zovšadiaľ sa hovorilo, aká je Slovensko krajina, a, úprimne, bral som tak aj ja. Už mám teraz trocha iný názor na Slovensko.“

            „Páčil sa mi váš prístup k ľuďom. A ďakujeme za vašu podporu.“

            „Zaujalo ma, ako ste hovorili o Slovensku. Že nie je také, aké si myslíme, že je. Máme na to, aj keď sa nám to nezdá. Aj naša história to potvrdila. Ďakujeme!“

            PhDr. Matúš Marcinčin, PhD.

            Viac fotografií nájdete vo fotoalbume TU.

          • OZNAM

          • Riaditeľstvo Spojenej školy,  Petrovany 274  v zastúpení Mgr. Gabrielou Kazimírovou,  v súlade so zákonom 245/2008 Z.z.o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a so súhlasom zriaďovateľa udeľuje dňa 3. 4. 2025 (štvrtok) žiakom 2. stupňa základnej školy riaditeľské voľno z organizačných dôvodov (účasť učiteľov na prezenčnom vzdelávaní v rámci projektu FinQ).

            Súkromná výdajná jedáleň bude v prevádzke. Odhlásenie žiaka 2. stupňa z obeda nahlási pani Novickej zákonný zástupca.

            Mgr. Gabriela Kazimírová

          • SVETOVÝ DEŇ VODY 2025

          • 22. marca sa od roku 1993 po celom svete oslavuje Svetový deň vody. Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo tento deň na pripomenutie si dôležitosti vody pre celú našu planétu, ktorá je v mnohých krajinách nedostupná v potrebnej kvalite a poukazuje na starostlivosť a ochranu vodných zdrojov na Zemi. Podľa Organizácie Spojených národov sú 2 miliardy ľudí bez prístupu k pitnej vodeči sužovaných nedostatkom vody.

            Tohtoročný Svetový deň vody 2025 a jeho hlavná téma Ochrana ľadovcov majú významný odkaz pre ľudstvo, ktorý znie: ochrana ľadovcov nie je len environmentálnou témou, ale je aj otázkou prežitia. Ľadovce a voda z nich sú pre našu planétu životne dôležité. Strážia klímu a viažu až 70 percent sladkej vody na Zemi. Sú zdrojom pitnej vody a sú podstatné pre poľnohospodárstvo, priemysel, zdravé ekosystémy a na výrobu čistej energie.

            Pri príležitosti tohto dňa sme sa so žiakmi zúčastnili exkurzie v Čistiarni odpadových vôd v Petrovanoch, kde nám vysvetlili význam čistenia odpadovej vody a jej vypúšťanie do prírody. Prečítali sme si časopis Vodník, ktorý pripravujú Východoslovenské vodárne a zapojili sme sa do súťaže o hodnotné ceny. Vyskúšali sme si „lovenie rýb“, skladanie modelu žaby, vyrobili sme si loďky z plastových vrchnáčikov a zostavili sme si vývinové štádia živočíchov a rastlín, ktoré by bez vody na Zemi neprežili. V priestoroch školy sme si umiestnili nálepky, ktoré nás upozorňujú na to, aké dôležité je šetriť prírodnými zdrojmi – najmä vodou!

            Mgr. Zuzana Ferjová

            Všetky kráááásne fotky nájdete TU.

          • BeSafeNet olympiáda

          • Dnešný svet je plný rôznych hrozieb, či už ide o prírodné katastrofy, kybernetické útoky alebo iné riziká, ktoré môžu ohroziť našu bezpečnosť. Práve preto vznikla BeSafeNet olympiáda, ktorá testuje znalosti študentov v oblasti bezpečnosti a prevencie rôznych nebezpečných situácií.
            Je to medzinárodná online súťaž organizovaná Radou Európy, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o rôznych typoch katastrof a naučiť mladých ľudí, ako sa správne zachovať v kritických situáciách. Olympiáda sa zameriava na rôzne oblasti bezpečnosti, ako sú prírodné katastrofy (zemetrasenia, povodne, požiare) priemyselné havárie, kybernetická bezpečnosť a ochrana pred biologickými a chemickými hrozbami.

            Súťaž prebiehala v anglickom jazyku. Študenti súťažili v tíme a riešili otázky formou online kvízu. Otázky boli založené na reálnych situáciách a testovali schopnosť rýchlo a správne reagovať. Tímy s najlepšími výsledkami
            získajú uznanie a môžu sa stať súčasťou medzinárodného úsilia o šírenie osvety v oblasti bezpečnosti.
            Máme radi výzvy a chceli sme sa naučiť niečo nové o bezpečnosti, preto sme sa aj my zapojili do BeSafeNet olympiády. Náš tím tvorili Kristína Sopková a Gloria Hatoková z 9.A, Tamara Jacková a Nelly Krakovská z 8.A. Za úspešnú účasť získali certifikáty.
            Do olympiády sa tohto roku zapojilo viac než 680 tímov, 2700 študentov 350 škôl a 11 rôznych krajín sveta. Bola to doposiaľ najúspešnejšia olympiáda a aj my sme boli jej súčasťou.

            PaedDr. Adriana Prihatná

          • PRIPOMENULI SME SI HODNOTU ČLOVEKA

          • Vraví sa, že žijeme v kultúre skartovania, ktorá vylučuje človeka na okraj spoločnosti, ak z neho nie je osoh, prípadne ak z nejakého dôvodu prekáža, tak sa ho rovno zbaví. Koniec marca so sebou tradične prináša dva dni, vďaka ktorým si môžeme pripomenúť a nanovo uvedomiť hodnotu človeka a ľudského života samého osebe bez ohľadu na iné, v konečnom dôsledku nepodstatné veci. Tým je Svetový deň Downovho syndrómu (21. marec) a Deň počatého dieťaťa (25. marec). Hodnota ľudského života ako to najzákladnejšie ľudské právo prepája religiózny a sekulárny svet, a preto sme si v škole oba tieto dni pripomenuli tak na hodinách náboženskej výchovy, ako aj občianskej náuky. Či už išlo o príležitostnú nástenku, biele stužky pripnuté na oblečenie, dokumentárny film Neviditelná bolest (ČR, 2012), edukatívnu hru Neviditeľný človek, pro-life prezentácie alebo ďalší dokumentárny film Niečo naviac (SR, 2018) či zapojenie sa do Ponožkovej výzvy alebo hoci aj obyčajné diskusie na hodinách... Veríme, že aj takto, kúsok po kúsku, spolu vytvárame a budujeme kultúru života a cez nové generácie postupne pretvárame prevládajúcu mentalitu, ktorá nepochopiteľne akceptuje kultúru smrti. 

            PhDr. Matúš Marcinčin, PhD.

          • ČÍTAJME SI... 2025

          • 16. ročník celoslovenského detského čitateľského maratónu prebiehal aj na našej škole v týždni od 24. - 28.  marca 2025. Aj tento rok sme sa zapojili do iniciatívy Linky detskej istoty, ktorá umožňuje všetkým žiakom zapojiť sa do čítania a aj týmto spôsobom pomáha nielen rozvíjať čitateľské schopnosti, ale podporuje aj vzájomné porozumenie a rešpekt, tým, že vytvára priestor kde sa každý cíti vítaný a zapojený. 115 žiakov pod vedením vyučujúcich prečítalo nahlas úryvok z knihy, ktorú si vybrali a podpísali sa na podpisový plagát.

            Žiaci dostali knižnú záložku, nálepku a boli oboznámení o tom kedy a ako môžu Linku detskej istoty kontaktovať (tel. č. 116 111, aj online na www.ldi.sk).

            15 vyžrebovaných škôl bude odmenených knižkami z vydavateľstva SLOVART.

            Ďakujeme všetkým deťom - čitateľom a všetkým zúčastneným, ktorí touto cestou podporili záujem o knihy a o čítanie.

            Mgr. Zuzana Ferjová

            Ešte sa pozrite TU. :-)

          • MINERALOGICKÁ VÝSTAVA

          • Ani tento rok v marci sme si nedali ujsť príležitosť zúčastniť sa výstavy minerálov, skamenelín a vzácnych kameňov v Prešove. Výstavy sa zúčastnilo viac ako 30 vystavovateľov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska.

            Naši ôsmaci si na nej 14. marca zopakovali nielen učivo biológie – z čoho je naša Zem zložená, čo sa v nej zachovalo až do dnešných čias, ale upevnili si aj vedomosti z chémie – pretože všetko okolo nás aj v nás, vrátane minerálov a hornín je zložené z chemických prvkov a zlúčenín. Obdivovali sme množstvo krásnych zberateľských kúskov z celého sveta, doplnili sme si školskú zbierku a neodišli sme ani bez farebných suvenírov.

            O rok znova pozývame všetkých obdivovateľov pokladov našej Zeme. Crystal emoji | AI Emoji Generator

            Mgr. Zuzana Ferjová

            Fotoalbum z výstavy je TU.

          • Program FinQ v našej škole

          • Vážení rodičia,

            naša škola je od tohto školského roka zapojená do programu FinQ, ktorý podporuje rozvoj kritického a systémového myslenia žiakov v celkovom kontexte financií. Realizátorom programu FinQ je nezisková organizácia FinQ Centrum, ktorej zakladateľmi sú Nadácia Národnej banky Slovenska a Nadácia Slovenskej sporiteľne. Partnerom je Nadácia poisťovne KOOPERATIVA, odborným partnerom programu je EDUAWEN EUROPE s.r.o..

            Program FinQ prináša ucelený prístup k finančnému vzdelávaniu. Žiaci sa tak učia uvažovať v súvislostiach, pracovať s pochybnosťami a vyhýbať sa nekritickému preberaniu jednostranných názorov v ich každodennom živote a ľahšie tak prevezmú zodpovednosť za svoje rozhodnutia v budúcnosti. Vzdelávací program je v praxi včlenený do už existujúcich vyučovacích predmetov. Žiaci prechádzajú na hodinách štandardným učivom a vďaka metodológii FinQ rozvíjajú ich  finančnú kultúru.  Napríklad aj na hodine dejepisu, matematiky, informatiky, slovenského jazyka, aj v rámci cudzích jazykov.

            Skôr, ako zavedieme program do konkrétnych predmetov a tried, je potrebné, aby učitelia absolvovali dištančné a následne prezenčné vzdelávanie vo FinQ programe. Skupina našich učiteľov bude absolvovať prezenčné vzdelávanie vo štvrtok 3. 4. 2025 v Košiciach.

            Ambíciou FinQ programu je podporovať vzdelávanie detí tak, aby sa z nich stávali plnohodnotne pripravené osobnosti pre reálny život.  

            O  FinQ programe na škole Vás budeme priebežne informovať.

                                                                                                                                Mgr. Gabriela Kazimírová

          • Biblická olympiáda z evanjelického náboženstva

          • Dňa 20. marca 2025 o 8:30 hod. sa konalo seniorálne kolo biblickej olympiády z evanjelického náboženstva. Z našej školy sa tejto olympiády zúčastnil Matúš Maxin, žiak 6. A triedy. Súťaž prebiehala online cez edupage formou testu v časovom intervale 60 minút.
            Predmetom súťaže boli témy zo Starej zmluvy: Králi Izraela - Saul, Dávid Šalamún a z Novej zmluvy: Divy Pána Ježiša.

            Vo svojej kategórii /5. a 6. roč./ sa Matúško umiestnil na krásnom 2. mieste. Pán Boh tak požehnal jeho prípravu i vynaložené úsilie.

            Matúškovi srdečne blahoželáme a prajeme mu nech Ho náš Pán aj naďalej sprevádza svojou múdrosťou a požehnaním.

                                                                                                                                          Mgr. Lenka Wagnerová

          • "KVÔLI TEJTO KRÁSE SA TU OPLATILO VYJSŤ!"

          • Ak existujú dokonalé dni na výlet do Vysokých Tatier, streda 19. marca bola bezpochyby jedným z nich. Nad hlavou jasná obloha, v ušiach bezvetrie, na tvári príjemné slnko a pod nohami posledný tohtosezónny sneh čakali na bezmála štyri desiatky účastníkov zájazdu z našej školy (6. A + 8. A), ktorí sa takýmto spôsobom rozhodli vyplniť deň, keď sa deviataci pasovali s Testovaním 9. Po príchode do Starého Smokovca tempom dojčiacich matiek vybehli na Hrebienok, kde v dvoch nadrozmerných iglu obdivovali, čo všetko dokážu vytvoriť z ľadu skutoční majstri sochári. V prvom rade išlo o krakovský katedrálny chrám zo zámku Wawel a potom i Kostol svätého Vojtecha z toho istého mesta, ktoré sa spájajú so Svätým Otcom Jánom Pavlom II., ktorý pred tridsiatimi rokmi navštívil práve svoje obľúbené Vysoké Tatry. To, že mladí ľudia ešte úplne nestratili zmysel pre krásu, dosvedčuje aj spontánna reakcia anonymného šiestaka Štefana, pre ktorého výstup na Hrebienok (1285 m n. m.) vôbec nebol ľahký, no aj napriek tomu dokázal so žiarou v očiach povedať: "Kvôli tejto kráse sa tu platilo vyjsť!" Výlet po vylúpení, vlastne vykúpení predajne so suvenírmi doplnila ešte ďalšia krátka prechádzka k aktuálne dosť diétnym Vodopádom Studeného potoka, čo spôsobilo pretrvávajúce sucho, ktorému sa nevyhli ani naše veľhory. Bodkou za pekným dňom bol voľný a individuálne strávený čas v Starom Smokovci, pričom treba dodať, že výkričníkom za týmto dňom bola stopovačka po stratenom mobile, ktorá sa po zburcovaní polovičky Tatier skončila blaženým úsmevom na tvári šťastného majiteľa. 

            PhDr. Matúš Marcinčin, PhD.

            Všetky krásne fotografie sú TU. :-)

          • Národné kolo Európskeho kvízu o peniazoch

          • Tím našich žiakov sa 17. marca 2025 zúčastnil národného kola Európskeho kvízu o peniazoch! Tento vzdelávací a interaktívny súťažný zážitok im poskytol príležitosť získať cenné poznatky o finančnej gramotnosti a spoznať rôzne aspekty hospodárenia v rámci celej Európy. Kvíz bol zameraný na zlepšenie finančnej gramotnosti 13 až 15 - ročných žiakov a študentov hravou a zábavnou formou. Sme hrdí na výkony tých našich a tešíme sa na ďalšie podobné výzvy!  

            Mgr. Anna Ruszová

        • Oznam na deň 20. marca 2025 (štvrtok)
          • Oznam na deň 20. marca 2025 (štvrtok)

          • Vážení rodičia, so súhlasom zriaďovateľa vám oznamujeme, že vo štvrtok 20. 3. 2025 budeme mať skrátené vyučovanie z dôvodu Dňa učiteľov. Žiaci budú mať všetky hodiny podľa rozvrhu. Vyučovanie sa začne rovnako ako každý deň, vyučovacie hodiny však budú 30 minútové. Štvrtá hodina sa preto skončí o 10,25 hod., piata o 11,05 a šiesta o 11,40 hod. 

            ŠKD bude v činnosti do 11,45 hod., deti si určite vyzdvihnite do tohto času. Súkromná výdajná jedáleň zabezpečí obedy podľa ukončenia vyučovacích hodín. 

            Mgr. Gabriela Kazimírová

          • Dni s Táliou

          • Tália, múza herectva, divadla a komédie, ktorej meno nesie súťažná prehliadka detských divadelných súborov, je okrem iného aj symbolom radosti a zábavy. A práve zábavu, radosť a dobrú náladu preniesli na publikum žiaci nášho školského divadelného súboru Lavíny, keď na doskách Divadla Jonáša Záborského v Prešove zahrali v piatok 14. 3. 2025 autorskú hru s názvom Ako dopadol jeden nevydarený pokus.

            Ich výkon hodnotila porota veľmi pozitívne. Autenticita, očarujúci výraz, ale aj spontaneita a vyzreté herecké výkony, to všetko bolo podľa slov predsedníčky poroty veľmi dobre zvládnuté. Napokon sa trojčlenná porota rozhodla oceniť našich hercov umiestnením v bronzovom pásme. My sa z tohto výsledku tešíme, ale radosť máme najmä z toho, že sú medzi našimi žiakmi nádejné herecké talenty. Zároveň veríme, že deti si na základe takýchto skúseností a zážitkov nájdu cestu k divadelnému umeniu.
            Osoby a obsadenie:
            profesor: Adrian Kolenič
            študent: Radovan Jurko
            študentka: Kristína Sopková
            deti z minulosti: Sofia Komová, Alexandra Priščáková, Sandra Marcinčinová, Michaela Jacková
            mama z minulosti: Emma Papierniková
            ďalší študenti: Nathanael Joseph Hatok, Barbora Čuhová, Sára Demčová, Mia Kiššová, Alica
            Jurková, Tatiana Palisková.

            Mgr. Zuzana Žarnayová

            Všetky fotografie nájdete TU.

          • Slávici z lavice

          • Každoročne sa na našej škole koná súťaž v speve modernej piesne. Speváčky zo speváckeho krúžku sa zodpovedne a s radosťou pripravujú na vystúpenie a nacvičujú ostošesť. Porota má preto zakaždým ťažkú úlohu - vybrať tie najlepšie speváčky. Nakoniec sa jej takto podarilo určiť víťazov:

            V kategórii 1. - 4. ročník :

            1. miesto: Lilka Lešková

            2. miesto: Ela Marcinková, Klára Keruľ - Kmecová

            3. miesto: Liana Pohlodková

            V kategórii 5. - 9. ročník:

            1. miesto: Miška Jacková, Emmka Papierniková

            2. miesto: Ninka Keruľ - Kmecová

            Talentovaným speváčkam srdečne blahoželáme a Lilke, Miške a Emke prajeme veľa úspechov na okresnom kole v Prešove!

            PaedDr. Zuzana Jabczunová

            Viac TU.

          • HVIEZDOSLAVOV KUBÍN 2025

          • Tohtoročné školské kolo známej recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín patrilo u nás 125. výročiu narodenia svetoznámeho francúzskeho spisovateľa Antoina de Saint-Exupéryho, autora slávnej rozprávky pre dospelých Malý princ a ďalších výborných kníh. Po úvodnom slove, ktoré bolo zakončené prianím a výzvou nechať sa inšpirovať dobrými knihami (pri natočení filmu, zložení piesne, založení školy alebo len tak pre osobný rast), nasledovalo dvadsaťdva vystúpení najlepších recitátorov, ktorí postúpili z triednych kôl. Ocenenie si zaslúžia všetci, ktorí prelomili vlastnú pohodlnosť a preukázali vôľu urobiť niečo navyše, no na najvyšších miestach mohli skončiť naozaj len tí najlepší, ktorým k úspechu blahoželáme. Tu je výsledková listina: 

            Kategória I. stupeň: 

            (1) Alexandra Priščáková (4. A)  postup do okresného kola

            (2) Klára Keruľ-Kmecová (3. A)

                  Ela Marcinková (3. A)

            (3) Jonatán Vaščák (4. A)

            Kategória II. stupeň:

            (1) Nathanael Joseph Hatok (7. A) – postup do okresného kola

            (2) Tomáš Jacko (6. A)

            (3) Michaela Jacková (5. A)

                  Amadea Magdošková (8. A)

            PhDr. Matúš Marcinčin, PhD.

          • Kreativita a zábava v informatike

          • V tomto školskom roku sa žiaci 7. a 6. ročníka na hodinách informatiky venujú aj tvorbe stop motion animácií. Tento zaujímavý projekt spája technológie, kreativitu a tímovú spoluprácu. Stop motion je technika, pri ktorej sa každý pohyb objektu zaznamenáva po malých krokoch, čím vzniká ilúzia pohybu pri prehrávaní jednotlivých snímok po sebe. 

            Mgr. Anna Ruszová

          • PRIPOMÍNAME SI OBETE HOLOKAUSTU

          • Napriek veľkému suchu si každý, kto prichádza v týchto dňoch do školy, môže v našej skalke v školskej predzáhradke všimnúť žlté kvety zakvitnutých šafranov, ktoré na jeseň zasadili naši deviataci. Už po štvrtýkrát sa totiž naša škola zapojila do medzinárodnej aktivity Projekt Šafran, ktorú organizuje Nadácia Írska pre vzdelávanie o holokauste (Holocaust Education Trust Ireland) a Múzeum židovskej kultúry SNM v Bratislave. Cieľom celej aktivity je nezabudnúť na pamiatku jeden a pol milióna židovských detí, ktoré zahynuli počas holokaustu, a tisícok ďalších detí, ktoré sa stali obeťami nacistickej ideológie. Hoci kvetiny sú pre sucho menšie ako po minulé roky, ich farba tak či tak stále pripomína žlté Dávidove hviezdy, ktoré boli Židia prinútení nosiť počas perzekúcií nacistického režimu. Po jesennej praktickej fáze projektu a všeobecnom uvedení do problematiky si žiaci pripomenuli tematickými hodinami dejepisu 27. januára tohto roku Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Projekt vrcholí v týchto dňoch, keď podobne ako minulý rok skalka pred školou zakvitla krásnymi žltými šafranmi – symbolmi zmarených ľudských životov, ktoré sa nemohli naplno rozvinúť. Hlavným cieľom projektu je upozorniť na nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti, diskriminácie a prenasledovania na základe rasovej či náboženskej príslušnosti, a tým prispieť k prevencii xenofóbie, rasizmu a antisemitizmu. Keď pôjdete hocikedy okolo školy alebo priamo do nej, zastavte sa a zahľaďte sa aspoň na malú chvíľu na žlté šafrany a venujte (nielen) detským obetiam nezmyselných vojen svoju tichú modlitbu či spomienku.

            PhDr. Matúš Marcinčin, PhD.

          • Predškoláci v škole

          • Nastal čas zápisov budúcich prvákov do základných škôl a preto našu školu navštívili predškoláci, aby sa bližšie zoznámili s prostredím, za ktoré onedlho vymenia doterajšiu materskú školu.
            Budúcich prvákov v škole privítala pani riaditeľka a pani učiteľky primárneho vzdelávania. V očiach trochu strachu a rešpekt z veľkej školy sa po chvíli kamsi stratil a už sme sa mohli presunúť do telocvične, pretože najobľúbenejším predmetom v škole je telocvik. Tu si predškoláci spoločne zasúťažili s druhákmi, ktorí mali práve hodinu telesnej výchovy.
            Ako to už býva, na konci hodiny zazvonil zvonček a ten oznámil koniec našej spoločnej hodiny. Je to našťastie iba na krátky čas, pretože už na jeseň sa dnešní škôlkari - predškoláci vrátia a zasadnú do školských lavíc ako naozajstní prváci - školáci. 

            Na predškolákov boli zvedaví aj ich starší spolužiaci, takže na záver nasledovala malá exkurzia po celej škole.

            Ďakujeme budúcim spolužiakom za milú návštevu a tešíme sa na spoločné zážitky s nimi v budúcom školskom roku!

            Mgr. Adriána Jackaninová

  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje
  • Obec Petrovany