Hľadáme posilu nášho učiteľského kolektívu na voľné pracovné miesto s aprobáciou v kombinácii INF, MAT, ANJ na 2. stupni našej základnej školy. Viac informácií nájdete TU (v časti Pracovné ponuky).
Mgr. Gabriela Kazimírová
Hľadáme posilu nášho učiteľského kolektívu na voľné pracovné miesto s aprobáciou v kombinácii INF, MAT, ANJ na 2. stupni našej základnej školy. Viac informácií nájdete TU (v časti Pracovné ponuky).
Mgr. Gabriela Kazimírová
Milí žiaci, rodičia a všetci návštevníci našej webstránky, pozývame vás pozrieť si nové číslo školského časopisu Sovičky, kde nájdete zaujímavosti zo života školy, ktoré sa udiali od januára tohto roka.
Nájdete ich priamo TU, alebo hore na lište sú viaceré čísla v module Časopis o nás.
PaedDr. Alena Hrubovská
bude v piatok 27. júna 2025 od 8,30 hod.
Obedy pre stravníkov budú vydávané po rozdaní vysvedčení triednymi učiteľmi. Školský klub detí ukončí svoju činnosť o 10,30 hod.
Mgr. Gabriela Kazimírová
So žiakmi 5. ročníka sme posledný týždeň v školskom roku navštívili interiérové ihrisko Safari Park v Prešove. Tento školský výlet sme pripravili ako zábavné ukončenie školského roka. Po príchode na ihrisko nás privítal príjemný personál a atmosféra „divokej prírody“. Deti si mohli užiť množstvo atrakcií – šmykľavky, trampolíny, guľôčkové bazény, preliezačky či lanové mosty. Safari Park poskytuje bezpečný a podnetný priestor na pohyb, tímovú spoluprácu a voľnú hru, čo žiaci naplno využili. Po niekoľkohodinovom pobyte v Safari Parku sme sa presunuli do neďalekého McDonaldu, kde si deti pochutnali na obede podľa vlastného výberu. Atmosféra bola výborná – žiaci si užívali spoločný čas, smiech a zážitky mimo školských lavíc.
Celý výlet prebehol bez problémov, žiaci boli disciplinovaní, aktívne sa zapájali a navzájom si pomáhali. Tento výlet hodnotíme ako veľmi vydarený a veríme, že žiakom zostane v pamäti ako príjemná spomienka na školské časy.
Mgr. Zuzana Ferjová
Viac záberov ponúka fotoalbum TU.
Zabudnite na zoologické záhrady, zooparky či kontaktné zoo, v neďalekých Lipanoch už piaty rok víta svojich návštevníkov jedinečný zverinec (žiadne "zoo", ale krásne rýdze slovenské slovo!), kde môžete zažiť zvieratá tak, ako ste ich doteraz nikdy nezažili. Presvedčiť sa o tom mohli krátko pred koncom školského roka, v utorok 24. júna, aj naši šiestaci, ktorí sa po nedávnej adrenalínovej expedícii v maďarskom Sátoraljaújhelyi vydali vlakom na druhý školský výlet tentoraz presne opačným smerom. A neoľutovali. Počas príjemného oddychového dňa zažili v lipianskom zverinci pútavú komentovanú prehliadku, absovovali rýchlokurz lukostreľby, zajazdili si na koni a v neposlednom rade skoro úplne vykúpili miestny bufet, kde až po zásahu sprevádzajúcich učiteľov ostalo aspoň nealkoholicé pivo. Šiestaci mali v rámci triedy vyhlásenú aj malú súťaž o najlepšiu selfie s ľubovoľným zvieraťom, výsledky posúďte sami v našej fotogalérii a nechajte sa nalákať na návštevu zverinca, veď celé leto je pred nami! Našim hostiteľom patrí srdečná vďaka za milé prijatie, cítili sme sa u vás veľmi dobre. Ďakujeme!
PhDr. Matúš Marcinčin, PhD.
Nádherné foto z nádherného výletu si pozrite TU. ☺
V piatok 20. 6. 2025 sa žiaci 1. - 4. ročníka zúčastnili didaktických hier. V kategóriách na stanovištiach si
precvičovali:
Didaktické hry sa nám vydarili a už teraz plánujeme, aký zaujímavý obsah im dáme na budúci rok.
PaedDr. Zuzana Jabczunová
Viac fotiek máme uložených TU.
V poslednom týždni pred letnými prázdninami stihol školský divadelný súbor Lavíny predviesť v sále KD v Petrovanoch autorskú hru Ako dopadol jeden nevydarený pokus a potešiť tak zhruba 30 seniorov, ale aj ďalších divákov. Ďakujeme obci za príležitosť ukázať, aké talenty v škole máme. Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu.
Mgr. Zuzana Žarnayová
Posledné dva mesiace školského roka sme v ŠKD zažili veľa zábavy, hier, športu, tvorivých, ale aj vedomostných aktivít. Tradičnou a netrpezlivo očakávanou akciou bola aj tohto roku Noc Robinsonov - noc v škole, spojená s dobrodružstvom, odvahou a vzájomnou spoluprácou. Formou zážitkových hier sme plnili rôzne zaujímavé úlohy ako prechod cez bažiny, útek pred divou šelmou, krokodília priepasť, zber korytnačích vajec, streľba na cieľ, lovenie rýb a veľa ďalších. Našu odvahu preverili aj nočné hry s baterkami. Bola to skvelá príležitosť ukázať a rozvíjať svoje schopnosti, odvahu, naučiť sa spolupracovať, zažiť veľa zábavy v bezpečnom prostredí a vytvoriť si tak nezabudnuteľné zážitky s kamarátmi.
Mgr. Marcela Koščová
Krásny fotoalbum ŠKD je pre vás TU. ☺
Po adrenalínovom zážitku z raftingu, ktorý sme v rámci triedneho výletu absolvovali minulý rok, sme sa tentokrát rozhodli dať šancu pokojnejšiemu miestu na oddych, Bojniciam. Neodradila nás ani dlhšia cesta vlakom, ale ani skoré ranné vstávanie v pondelok 16. júna ráno. Prievidza, ktorá je od Bojníc vzdialená iba 3 km a kde sme boli ubytovaní, nás privítala slnečným počasím. Po príchode do penziónu sa však strhla búrka a my sme plánovanú vyhliadku na vežu Čajka v oblakoch museli zrušiť. Do Bojníc sme sa napriek nepriaznivému počasiu v pondelok neskoro popoludní predsa len dostali. Namiesto vyhliadky sme však navštívili Dom ilúzií, čo je galéria zameraná na optické ilúzie, trick-artové umenie a moderné formy zobrazovania reality. Pekné a úsmevné spomienky sa nám budú spájať aj so zábavnou spoločenskou hrou Mestečko Palermo, ktorú sme si zahrali neskoro v noci a ktorá nás tak pohltila, že sme ju vyše dvoch hodín hrali niekoľkokrát. Po pokojnej noci sme sa na druhý deň presunuli do Bojníc znova. Tentokrát preto, aby sme mohli spoznať dominantu tohto mesta – jednu z najstarších a najvýznamnejších pamiatok na Slovensku – Bojnický zámok. Súčasťou prehliadky tohto skvostu bola aj návšteva jaskyne nachádzajúcej sa priamo pod zámkom, v ktorej sme sa príjemne schladili. Domov sa nám z Bojníc ísť nechcelo, ostali by sme pokojne aj dlhšie, keďže nám tam bolo veľmi dobre. Napokon sme sa v utorok večer – príjemne unavení, ale nadmieru spokojní – vrátili späť.
Mgr. Zuzana Žarnayová
Veľa krásnych fotiek uvidíte TU.
Ak chcete vedieť podrobnosti, opýtajte sa nášho fyzikára pána učiteľa Berdisa, ja len naznačím, že dochádzalo aj k premene pohybovej energie na energiu elastickej deformácie trampolíny. To už tušíte, že reč nie je o laboratórnej práci na fyzike, ale o školskom výlete 7. A v Jump Aréne v Košiciach.
Bol utorok 17. júna 2025, susedné mesto nás privítalo ,,so slzami v očiach“, poobede sa už však usmievalo v horúcich lúčoch slnka, nakazené naším smiechom. Historické jadro Košíc sme už poznali, zato obchodné centrum Optima má vždy niečo nové, čo prevetrá naše peňaženky. Tu sme sa aj posilnili pred energeticky náročným dvojhodinovým skákaním v trampolínovom centre. Chvalabohu, nikomu sa nič nestalo a domov sme sa vrátili bez ujmy na zdraví, plní nezabudnuteľných zážitkov a vďačnosti, že sme mohli byť spolu na takom skvelom mieste.
Mgr. Antónia Billá
Počas školského výletu dňa 5. júna 2025 sme so žiakmi navštívili jedno z najmalebnejších a historicky najzaujímavejších miest Slovenska – Červený Kláštor, ktorý sa nachádza v srdci Pienin pri rieke Dunajec, len kúsok od poľských hraníc. Ide o bývalý kláštor, ktorý má za sebou viac ako 700-ročnú históriu a je úzko spätý s duchovným životom mníchov, prírodou i tradičným liečiteľstvom. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí. Kláštor bol založený už v roku 1319 kartuziánskym rádom – rehoľníkmi, ktorí žili v samote, tichu a modlitbe. Každý mních mal svoju vlastnú malú celu, záhradku a prísne sa venoval kontemplatívnemu životu. V 18. storočí kartuziánov vystriedali kamalduli, ďalší prísny rád, ktorý sa venoval nielen duchovnej činnosti, ale aj vzdelaniu, liečiteľstvu a prírodným vedám. Títo mnísi si z kláštora vytvorili miesto nielen viery, ale aj poznania.
Najznámejším obyvateľom Červeného Kláštora bol mních Cyprián – pôvodom nemecký rehoľník, ktorý bol liečiteľom, bylinkárom a vedcom. Zbieral bylinky z okolitých hôr, pripravoval z nich tinktúry a masti, a svoje poznatky zaznamenával do nádherného ručne písaného herbára s ilustráciami liečivých rastlín. Tento herbár je dnes jednou z najvzácnejších pamiatok zachovaných z kláštora. Cyprián sa stal postavou viacerých legiend. Podľa jednej z nich si sám skonštruoval lietajúci stroj a pokúsil sa zletieť z vrchu Tri koruny ponad Dunajec. Hoci ide pravdepodobne len o povesť, krásne dotvára tajomnú atmosféru miesta a podnecuje fantáziu detí aj dospelých.
Dnes je Červený Kláštor národnou kultúrnou pamiatkou a funguje ako múzeum, ktoré návštevníkom približuje život rehoľníkov, históriu kláštora a tradičné spôsoby prírodného liečenia. Deti z výletu odchádzali s novými poznatkami, zážitkami i obdivom k jednoduchému, ale múdremu spôsobu života mníchov v súlade s prírodou.
PaedDr. Zuzana Jabczunová
A je to tu! Vyhodnotenie našej niekoľkoročnej práce v súťaži Recykluj a vyhraj! V tomto roku sa nám podarilo dostať medzi 10 najlepších škôl (8. miesto) v zbere sabi viečok v našej kategórii. Ďakujeme vám všetkým, ktorí ste sa zapojili do environmentálnej súťaže. Vaša snaha a zodpovedný prístup k triedeniu odpadu prispeli k ochrane našej planéty a zároveň ste súťažili o skvelé ceny, ktoré ste získali od spoločnosti MilkAgro, ktorá túto súťaž organizovala. Medzi cenami si žiaci našli šiltovku, desiatovník, peňažné poukážky na nákup v obchodoch MilkAgro, USB kľúč, farbičky, zvýrazňovače, hrnčeky, vrecúška a najlepší zberač dostal tablet.
Do súťaže sa zapojilo približne 20 žiakov a zamestnancov školy, ktorí s pomocou svojich rodín, susedov a známych vyzbierali a správne vytriedili 15,5 kg viečok. Na prvom mieste sa umiestnil Dominik Vydra – nazbieral krásnych skoro 5,5 kilogramov, druhé miesto získal Adrián Kolenič (700 g), tretie miesto – Dávid Papež (600g). Medzi ďalších ocenených patria: Sandra Marcinčinová, Mirka Kovaľová, Rasťo Lukačko, Dominik Magdoško, Jordan Gregor, Klára Kmecová, Stelka Peregrinová, Braňo Tkáč, Mia Kiššová, Alica Jurková, Klára Priščáková, Amadea Magdošková, Paťka Magdošková, Matúš Maxin, Števo Krákorník, Nikola Matejová, Sofia Komová.
Gratulujeme všetkým víťazom a ďakujeme každému účastníkovi.
Súťaž pokračuje ďalej a už teraz sa tešíme na všetkých, ktorí sa zapoja a opäť dokážu, že triedenie a recyklácia má zmysel.
Mgr. Zuzana Ferjová
Stál 10 miliónov eur, váži 245 ton, visí na šiestich oceľových lanách s priemerom 70 milimetrov a celkovou dĺžkou 6,5 kilometra, má šírku 1,2 metra, v strede má pre umocnenie zážitku 6 metrov dlhú sklenenú podlahu, vypína sa 84 metrov vysoko nad údolím Májuskút a svojou dĺžkou 723 metrov je najdlhším visutým lanovým mostom pre peších na svete. Hovoríme o Moste národnej jednoty (Nemzeti összetartozás hídja) v maďarskom Novom Meste pod Šiatrom (Sátoraljaújhelyi), ktorý bol otvorený 4. júna 2024 a ešte len 9. februára tohto roku slávnostne zapísaný do Guinessovej knihy rekordov, čím prekonal dovtedajších držiteľov tohto rekordu z Čiech, Nepálu, Vietnamu a Číny. Počas prvého roka od uvedenia do prevádzky ním prešlo viac než 400 000 návštevníkov, ku ktorým sa v utorok 10. júna pridali v rámci nízkonákladovej adrenalínovo-dobrodružnej expedície aj žiaci nášho šiesteho ročníka. Most spája dva vŕšky Várhegy (s ruinami hradu a rozhľadňou) a Szárhegy (s tzv. Maďarskou kalváriou a ďalšou rozhľadňou). Práve na vrchole druhého kopca bolo z malého reproduktora počuť slovenčinu, a to známu pieseň Richarda Müllera Rieka (2001; "Prečo ľudia pália mosty, prečo len sú takí sprostí, stačí iba malý kúsok nehy, rieka predsa musí mať dva brehy...") a po nej nemenej populárnu reakciu Simy Magušinovej v ich spoločnom duete Svätojánske mušky (2016; "... buďme dôkazom, že dá sa v každom veku naivne detsky prekračovať rieku."). Potom nasledovalo symbolicky akurát na tomto jedinečnom mieste krátke slovko pre šiestakov o mostoch a riekach v živote človeka, aby tento výlet mal okrem výšok a dĺžok aj svoju hĺbku. Ostatné nech dopovedia fotografie :-) Köszönöm és viszontlátásra, Sátoraljaújhelyi!
PhDr. Matúš Marcinčin, PhD.
Šesťkrát viac parádnych fotografií z tohto dobrodružstva nájdete vo fotoalbume TU. :-)
Poslednýkrát v tomto školskom roku sa mohli žiaci ôsmeho a deviateho ročníka našej školy dobrovoľne zúčastniť večerného divadelného predstavenia a opäť naplno zažiť skutočnú divadelnú atmosféru, ktorá jednoducho na bežných dopoludňajších školských predstaveniach chýba. Tentoraz išlo o cenami ovenčenú bláznivú komédiu Zbabraná hra (The Play That Goes Wrong). Jej autori Henry Lewis, Jonathan Sayer a Henry Shields za ňu získali v roku 2015 Laurence Olivier Award za najlepšiu komédiu, v roku 2016 cenu Moliere za najlepšiu komédiu, v roku 2017 cenu TONY za najlepšiu scénografiu a mnoho ďalších ocenení. V repertoári Divadla Jonáša Záborského v Prešove je už od roku 2019 a v stredu 11. júna to bola už jej 125. repríza v krásnej historickej budove divadla, čo len svedčí o jej komediálnych kvalitách a diváckej obľúbenosti. Po viac nez dvojhodinovom predstavení, ktoré však zbehlo neuveriteľne rýchlo, sme si mohli povedať, že nacvičiť tak neuveriteľne nepodarenú, úplne dobabranú a pritom zábavnú situačnú komédiu, pri ktorej dôjde k totálnej deštrukcii scény a herci riskujú svoje zdravie, si vyžaduje vskutku kus divadelného kumštu. Napriek veselej nálade predsa len po predstavení visela vo vzduchu trochu aj nostalgia, lebo je jasné, že jadro divadelných nadšencov spomedzi našich žiakov odchádza ďalej na stredné školy... Nič to však, veríme, že spoločne strávené divadelné večery v Prešove a Košiciach budú patriť k tým pekným spomienkam na čas strávený v našej škole a že sa niekedy v budúcnosti znovu raz spolu stretneme – hoci už aj iba súkromne – na nejakom ďalšom dobrom divadelnom predstavení.
PhDr. Matúš Marcinčin, PhD.
11. jún 2025 bol pre prvákov nielen dňom školského výletu do skanzenu a na hrad v Starej Ľubovni, ale stal sa aj dobrodružnou výpravou za pokladmi. Dážď sa nás zľakol už počas cesty autobusom, ostal za naším chrbtom. Tak nám nič nebránilo vydať sa na púť, kde sme objavili poklady minulosti i drahocennosti nášho súčasného sveta. Našli sme vzácne ikonostasy i kráľovské klenoty, spoznali sme drotárstvo, ktoré je zapísané do zoznamu Svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ale hlavne sme zistili, že nad zlato vzácnejšie sú soľ, chlieb, zdravie, vzdelanie, rodina, láska, ľudia, ktorých máme radi. Vyhladovaní sme ocenili aj teplý obed v reštaurácii U grófky Isabelly. Ešte trochu zábavy na detskom ihrisku, pár suvenírov pre milovaných, a potom už cesta domov, k našim drahým, pre ktorých sme zase my najväčšími pokladmi. Čo dodať, výlet sa perfektne vydaril, tešíme sa na ďalší.
Mgr. Antónia Billá
Všetky krásne fotky uvidíte, ak kliknete TU.
V sobotu 7. júna 2025 sa na miestnom futbalovom ihrisku odohrali ťažké boje medzi piatimi družstvami v rámci 3. ročníka FIT FUN DAY. Stretli sa tu súťaženia chtiví vyznávači zdravého životného štýlu, aby si zmerali sily v šiestich zábavno-športových disciplínach. Zručnosť ukázali pri prenášaní zmrzliny, zvliekaní hada z kože, varení zeleninovej polievky (instantnej). Veľký úspech mal fúrik-taxi, prenášanie mačky vo vreci, aj balón-puk. Aj napriek tomu, že všetci chceli vyhrať, nálada bola uvoľnená, víťazstvo súperom všetci dopriali.
Poďakovanie patrí všetkým súťažiacim, fanúšikom na "tribúne" aj škôlkarom, ktorí sa zúčastnili podujatia prvý raz. Za spoluprácu a ceny ďakujeme p. starostovi a obecnému úradu. A z odozvy po víkende sme dostali krásnu spätnú väzbu, že to bol pre našich žiakov miliónový zážitok. Už teraz sa tešíme na 4. ročník FIT FUN DAY.
Mgr. Ivana Žembová
Ďalšie fotky vás čakajú vo fotoalbume TU. :-)
Na hodinách biológie sme mali možnosť pri príležitosti Svetového dňa ochrany životného prostredia (5. júna) zoznámiť sa so živými živočíchmi priamo v triede aj v prírode. Tento deň si každoročne pripomíname od roku 1973. Zmyslom je upriamenie pozornosti na globálne problémy spojené so životným prostredím a jeho ochranou.
Pozorovali sme najväčšieho chrobáka na Slovensku – roháča veľkého a najväčšieho nočného motýľa v strednej Európe – okáňa hruškového. Pri hrabaní sena sme objavili svrčka poľného, a to nám umožnilo spoznať a pozorovať jednotlivé časti tela hmyzu, ich typické znaky a zaujímavosti. Sme radi, že sme boli tými vyvolenými, ktorým sa to pošťastilo, pretože tieto druhy sú vo voľnej prírode čím ďalej, tým vzácnejšie. Životné prostredie predstavuje živú a neživú časť, ktoré sú navzájom prepojené. Ich spoznávanie, pozorovanie a ochrana by mali byť naším cieľom, aby sme žili v rovnováhe a neškodili si navzájom.
Mgr. Zuzana Ferjová
Vážení rodičia a starí rodičia, milé deti,
Spojená škola Petrovany a Obec Petrovany Vás srdečne pozývajú na 3. ročník rodinno - športového popoludnia nazývaného FIT FUN DAY. Ak nás počasie nepríjemne neprekvapí, stretneme sa v sobotu 7. júna 2025 na obecnom ihrisku o 14,00 hod. ☺
V prípade nepriaznivého počasia určíme náhradný termín našej milej akcie.
Tešíme sa na príjemne a prospešne strávený spoločný čas!
Mgr. Gabriela Kazimírová a kolektív
Zoči-voči jasným faktom je nepredstaviteľným cynizmom tvrdiť ono známe, že "za komunizmu sme sa mali lepšie". Je smutné, že aj po viac než 35 rokoch od Novembra ´89 významná časť spoločnosti dnes stále pociťuje nostalgiu za týmto zločineckým režimom, s ktorým sme sa doteraz uspokojivo nevyrovnali. Aj preto v stredu 21. mája naši ôsmaci a deviataci v rámci dejepisnej exkurzie zamierili do jedného z najdôležitejších múzeí, aké na Slovensku máme. Je ním Múzeum obetí komunizmu. Táto moderná múzejná inštitúcia, prvá a jediná svojho druhu na Slovensku, sa od roku 2021 nachádza symbolicky v podzemí budovy na Moyzesovej ulici 24 v Košiciach. Čierne priestory predstavujú návštevníkom temnotu režimu, ukazujú všetky formy perzekúcií, interaktívnu mapu obetí, cez audiovizuálne nahrávky ponúkajú osobné svedectvá, na stenu umožňujú premietanie mien desaťtisícov obetí komunistickej totality v bývalom Československu... Naopak, biele miestnosti sú zasa o svetle, ktoré bolo nádejou v tme, a v rámci Knižnice samizdatu a exilovej literatúry Rudolfa Fibyho sa venujú predovšetkým fenoménu vydávania zakázanej literatúry, ktorý bol ako Zbierka českých a slovenských samizdatových periodík z rokov 1948 – 1989 zaradený v júni 2013 do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na nádvorí budovy sa v súčasnosti nachádza panelová výstava Gulagy – prvé obete komunizmu na Slovensku z apríla 2025, ktorá hovorí o desaťtisícoch ľudí predovšetkým z východného Slovenska násilne odvlečených Červenou armádou počas prechodu frontu na prelome rokov 1944 a 1945. Výstava bola uvádzaná dôležitou otázkou Kto nás "oslobodil"? Od roku 2023 má múzeum aj externú expozíciu v bývalej krajskej väznici Štátnej bezpečnosti v Košiciach na Pribinovej 1, kde sa prezentuje systém vyšetrovania politických väzňov spolu s ukážkou 3D modelu budovy väzenia a jedinej zachovanej cely. Všetkým záujemcom o túto tému odporúčame stránky www.mok.sk, www.buraniemytov.sk, www.upn.gov.sk či www.zakomunistu.cz, s ktorými u nás pracujeme aj na hodinách občianskej náuky a dejepisu, aby sme spolu vyvracali mýty a lži o komunizme.
PhDr. Matúš Marcinčin, PhD.
Viac fotografií je TU.
Plenér (z francúzskeho výrazu plein air, čo znamená voľná príroda) je maľovanie vo voľnej prírode priamo pred krajinným motívom alebo obraz takto namaľovaný. A keďže je lepšie raz zažiť ako stokrát počuť, naši šiestaci vo štvrtok 5. júna opustili v duchu hesla inter schola silent musae stiesňujúce múry školy a vybrali sa von do voľnej prírody, kde si dali dvojhodinovku výtvarnej výchovy. Usadili sa na brehoch rieky Torysa, počas horúceho dňa si užívali chládok od vody, tieň od stromov a ticho, ktoré lieči. Každý si našiel svoje miestečko, z ktorého sa snažil ceruzkami či farbičkami zachytiť to-ktoré krásne zákutie alebo pekný pohľad. Azda si aj takouto formou ľahšie zapamätajú, čo to taký plenér je. A v neposlednom rade sa možno naučia vidieť krásu aj okolo seba, nielen za susedovým chorvátskym plotom.
PhDr. Matúš Marcinčin, PhD.
Aj ďalšie krásne fotografie čakajú na vaše pozretie TU.
Powered by aSc EduPage