Trinásty ročník medzinárodného festivalu najlepších detských animovaných filmov Bienále animácií Bratislava sa premiérovo konal aj v Prešove v kine Scala. Detskí diváci mohli zhliadnuť dokopy 250 krátkych filmov vyrobených v minulom roku (z toho 59 súťažných), celkovo z 25 krajín sveta. V utorok 11. októbra sa k stovkám malých divákov z Bratislavy, Košíc, Prešova a Prievidze pridali aj naši žiaci z 2., 3. a 4. ročníka, ktorí si pozreli blok premietania v kategórii pre najmladších divákov a po jeho skončení sa zapojili do hlasovania o Cenu detského diváka. Ako odmenu za účasť v detskej porote festivalu a hlasovanie si každý odniesol okrem pekných zážitkov z najnovších animovaných rozprávok aj špeciálny odznak.
Novinky
Bienále animácií Bratislava 2016
OŽAZ
V piatok 9.9.2016 sa žiaci 5. až 9. ročníka zúčastnili OŽAZ. Hneď v prvý vyučovací týždeň si žiaci preverili svoje fyzické schopnosti v podobe branného pochodu na Kendický kríž. Foto tu.
Slávnostné otvorenie školského roka 2016/17
Dnešné výnimočné ráno nás síce víta zamračenou oblohou, ktorá smúti za prázdninami, ale slnko vo vašej tvári mi hovorí, že včera ste sa rozlúčili s bezstarostnými dňami oddychu a plní sily tu dnes spoločne vítame školský rok 2016/2017.....
Slávnostné otvorenie školského roka 2016/2017 sa uskutočnilo dňa 5.9.2015 o 8,30 hod v priestoroch školy. Po zaznení Hymny SR sa prihovorila žiakom, rodičom, starostovi obce, pedagógom i ostatným zamestnancom školy riaditeľka školy. Ani tohto roku sme nezabudli na prvákov. Pani učiteľka triedna Mgr. Jana Toďorová im pripravila peknú, útlnú triedu, sladké darčeky a uvítacie listy venovali každému prváčikovi riaditeľka školy spolu s pánom starostom. Foto tu.
Všetkým žiakom, pedagógom a zamestnancom školy prajeme úspešný nový školský rok.
Oznam
Naša škola ponúka všetkým žiakom možnosť poistiť si svoje veci prostredníctvom spoločnosti Allianz - Slovenská poisťovňa, a. s. pri spoluúčasti 6,64 € v piatich možných cenových hladinách (minimálne poistné 0,8 €). Rovnako ponúkame aj možnosť zvýhodneného predplatného časopisov pre deti a mládež (20 titulov). Bližšie informácie získate u p. uč. M. Marcinčina. Ponuka platí iba do 14. 9. 2016.
Noc Robinsonov
Dňa 10. 6. 2016 sa deti školského klubu stali „Robinsonmi “ a prežili noc na „opustenom ostrove“. Podľa známeho románu Robinson Crusoe prekonávali rôzne prekážky, nástrahy, nechýbala ani nočná hra. Deti úlohy hravo zvládli, preukázali svoju statočnosť a odvahu. Tradičná Noc Robinsonov mala veľký úspech a „Robinsoni“ sa už tešia na ďalší rok. Foto si môžete pozrieť tu.
Exkurzia: Späť ku koreňom Európy
Ani mimoriadne horúce dni nezabránili žiakom 7. ročníka, aby sa v stredu 22. júna nevybrali poschodovým vlakom do Prešova na exkurziu, ktorá im mala v rámci prieniku náboženskej a občianskej výchovy sprítomniť jeden z troch základných pilierov, na ktorých vyrástla dnešná Európa. Popri gréckej filozofii a rímskom práve je ním, samozrejme, židovsko-kresťanská spiritualita a morálka. Preto sa najprv vybrali na vežu konkatedrály svätého Mikuláša, kde si popri odbornom výklade vychutnali aj úžasný výhľad na mesto a jeho okolie. Ďalšou zástavkou bola unikátna židovská ortodoxná synagóga, najkrajšia na Slovensku, o ktorú mali pred časom záujem aj židia z kalifornského Los Angeles v USA. Svoju cestu ukončili v komplexe stavieb františkánskeho chrámu svätého Jozefa, kde si okrem samotného kostola prezreli aj bežne verejnosti neprístupné zákutia na čele s jednou z mnohých krýpt (romanticky osvietenou len fakľami), ktoré sa nachádzajú pod bočnými kaplnkami chrámu. Zoči-voči rôznym deštruktívnym silám, ktoré útočia na Európu zvonku, no najmä zvnútra, je viac ako kedykoľvek predtým dôležité zastaviť sa a uvedomiť si nanovo svoje korene. Opätovne si uvedomiť hodnoty, ktorým vďačí Európa za svoje miesto vo svete, a urobiť ich znovu silnou miazgou, ktorá jediná dokáže oživiť spráchnivený kmeň starého stromu, nazývaného Európa... Bez mladých ľudí to nepôjde. Fotografie z exkurzie si môžete pozrieť tu.
Exkurzia: Soľ nad zlato
Aby sa vyučovanie nestalo nemastným-neslaným, treba mu občas dodať trochu soli. My sme sa rozhodli osoliť si život doslovne a v utorok 24. mája sme so žiakmi druhého stupňa navštívili národnú kultúrnu pamiatku Solivar v Prešove, ktorá patrí k najvýznamnejším technickým pamätihodnostiam na Slovensku vôbec. Vďaka zachovanému komplexu unikátnych technických pamiatok zo 17. storočia sme si mohli pozrieť celý proces ťažby, spracovania a výroby soli. Prešli sme od šachty Leopold so svetovo jedinečným konským gápľom, cez četerne, varňu soli František až do novozrekonštruovaného skladu soli. Na neďalekom kopci nad nami stála drevená zvonica Klopačka, ktorá zvolávala baníkov do práce. Dnes je už len mlčiacim svedkom toho, že Slováci neveria rozprávkam. Básnik Milan Rúfus raz povedal, že rozprávky nemáme preto, aby deti zaspali, ale aby sa dospelí zobudili. Výroba soli prežila vojny a revolúcie, striedania režimov, hladomory a epidémie, no nakoniec prehrala svoj boj s dehumanizovaným kapitálom... Napriek tomu soľ ostane vždy cennejšia než zlato, než peniaze. Stačí opätovne nájsť stratenú vieru v človeka, zobudiť sa do rozprávky a nechať dobro zvíťaziť.
Oznam
Oznamujeme rodičom, že za mesiac jún je potrebné poplatok za ŠKD uhradiť do 3.6.2016.
Ako sme objavovali krásy Vysokých Tatier
Školu v prírode tento školský rok strávili tretiaci a štvrtáci vo Vysokých Tatrách. Odviezli sa lanovkou na Skalnaté pleso, kde sme využili preliezky. Kamzíka sa nám pozorovať nepodarilo, ale vynahradili nám to zvieratá v múzeu TANAPU. Zubačka nás dopravila na Hrebienok, odkiaľ sme sa vybrali na túru k Reinerovej útlini. Už dnes sa tesíme na ďalšiu návštevu Vysokých Tatier. Foto tu.
Rozlúčka so šlabikárom
Dnes 18.5.2016 sa prváci sploločne rozlúčili so šlabikárom. Vedia už všetky písmenká a poďakovali sa KUKOVI - ich maskotovi, za to, že ich naučil čítať a po celý čas ich sprevádzal šlabikárom. Sú už veľkí čitatelia, začnú čítať čítanku. " Ďakujeme šlabikár a Kuko" napísli v liste KUKOVI. Foto tu.
Slávik Slovenska
Dňa 11.5.2016 v silnej konkurencií úspešne reprezentovala v speváckej súťaži ľudovej piesne SLÁVIK SLOVENSKA žiačka 1.A triedy KAMILKA KRIVÁ. K podanému výkonu gratulujeme a ďakujeme. Foto tu.
Obvodové kolo - vybíjaná dievčat
V predposledný aprílový deň družstvo dievčat v zložení Sofia Vašková, Karolína Sepéšiová, Karin Simkuličová, Silvia Dudeková, Ivana Šuťáková, Kristína Kičurová, Laura Komová, Viktória Le Tienová a troch nováčikov v družstve Mária Repková, Petra Srokovská a Soňa Šarocká úspešne reprezentovali našu školu vo vybíjanej. V ranných hodinách v priestoroch telocvične Súkromnej ZŠ Solivárska v Prešove sa zišlo 6 družstviev - ZŠ Petrovany, CZŠ sv. Mikuláša, ZŠ Sibírska, ZŠ Bajkalská, ZŠ Široké a družstvo domácej ZŠ. Nádejné družstvo našej školy našlo počas turnaja iba jedného premožiteľa a to ZŠ Sibírska. V záverečnom hodnotení si vybojovalo krásne 2. miesto. Gratulujeme. Foto tu.
Biblia očami detí a mládeže
V tomto školskom roku sa žiaci 4.-7. ročníka zapojili do výtvarnej súťaže Biblickej olympiády pod názvom „Biblia očami detí a mládeže“. V tomto školskom roku boli do vedomostnej výtvarnej súťaže vybrané 2 knihy Svätého písma:1. Kniha Samuelova a Evanjelium podľa Lukáša. Výtvarné práce, ktoré zvíťazili v školskom kole, boli zaslané na Diecézny katechetický úrad a vyhodnotené dňa 6.4.2016.
V kategórii 3.-4. ročník ZŠ sa v diecéznom kole na 1. mieste umiestnila žiačka našej školy Emma Vaščáková s výtvarnou prácou „Povolanie Samuela“.
Emke srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy. Jej práca bude zaslaná na Katolícke pedagogické a katechetické centrum v Levoči, ktoré je usporiadateľom celoslovenského kola v máji 2016. Diplom tu.
Buratinové dobrodružstvá
Vraví sa, že doma nikto nie je prorokom, a tak sa môže ľahko stať, že často prehliadneme i svetový unikát, ktorý máme priamo pod nosom. Jedným z nich je bezpochyby aj jediné rusínske divadlo na svete. Prešovské Divadlo Alexandra Duchnoviča dodnes tvorivo nadväzuje na tradície hercov, ktorí študovali na Divadelnom inštitúte I. T. Karpenka-Karého v Kyjeve a okrem iného ponúka aj niekoľko rozprávkových predstavení pre deti. Na známy príbeh Alexeja Tolstého o dobrodružstvách drevenej bábky Buratina sme sa vybrali v stredu 6. apríla aj my, aby sme spolu zažili veselé i nebezpečné príhody, ktoré Buratina stretli na jeho ceste za tajomstvom zlatého kľúčika. Spolu s "ňaňkom" Carlom, hovoriacim svrčkom, zbojníkmi líškou Eliškou a kocúrom Basiliom, ukrutným Karabasom Barabasom, bábkami Pierotom a Harlekýnom, korytnačkou Tortillou a inými nám čas zbehol veľmi rýchlo. Hudba bratov Táslerovcov a texty básnika Valerija Kupku vytvorili podmanivú atmosféru, ktorú sme si odniesli so sebou až domov s pocitom, že "kdes´tam daleko je krasna krajina, čekať tam šťastja na Buratina..."
Hviezdoslavov Kubín 2016
62. ročník najznámejšej recitačnej súťaže na Slovensku Hviezdoslavov Kubín neobišiel ani našu školu. V pondelok 4. apríla sa stretli najlepší recitátori z druhého stupňa, aby sa predviedli pred divákmi a porotou, ktorá nakoniec rozhodla o trojici najúspešnejších účastníkov. Na treťom mieste skončil vďaka svojmu revolučne precítenému bojovnému prednesu Štúrovej básne Tadeáš Pavlík (7. A). Na básni jubilujúceho Daniela Heviera so zvieracou tematikou ukázala výbornú prácu s hlasom Mária Repková (5. A), bezpochyby najväčšia recitátorská nádej na našej škole. Na prvé miesto však svojím kvalitným a zrelým prednesom teenagerského textu o Alici a jej dosť dobrých kamošoch vystúpila Silvia Dudeková (7. A). Všetkým zúčastneným a zvlášť aj oceneným blahoželáme. Fotografie tu.
Beseda: ZLOČINECKÉ TOTALITNÉ REŽIMY 20. STOROČIA
- (Naše nie komunizmu a nacizmu)
Kirgizský spisovateľ Čingiz Ajtmatov vo svojom románe Deň dlhší ako ľudský vek (1981) rozpráva starú legendu o matke a jej synovi - mankurtovi. Mankurt bol človek, ktorého drastickým a barbarským spôsobom pripravili o rozum a pamäť, aby z neho urobili ľahko ovládateľného otroka. Práve týmto príbehom, ktorý hovorí o zásadnom význame pamäti tak pre jednotlivca, ako aj pre národ, sme uvítali v pondelok 21. marca 2016 na besede o totalitných režimoch 20. storočia vzácneho hosťa z Bratislavy. K žiakom 7. - 9. ročníka v rámci občianskej náuky zavítal historik PhDr. Tomáš Klubert, PhD. z Ústavu pamäti národa. Hneď v úvode sme si pozreli dokumentárny film Junáci z prachu z produkcie ÚPN o niekoľkonásobnej likvidácii skautského hnutia v prvej Slovenskej republike, resp. bývalom Československu. Životné osudy mladých aktérov filmu priblížili ich rovesníkom z petrovianskych školských lavíc dva totalitné režimy späté s našou históriou. Nakoniec aj dôvodom zorganizovania tohto podujatia bola sentimentálna nostalgia za zločineckým komunistickým režimom, iracionálne odovzdávaná ďalej mladej generácii. Nemenej závažným problémom je aj stále menej skrývaný obdiv k (neo)nacizmu, čo sa posilnilo zvlášť po posledných parlamentných voľbách. Škola ako vzdelávacia inštitúcia formujúca budúcnosť nášho národa a spoločnosti nesmie tieto skutočnosti ignorovať ani podceniť. Naopak, musí reagovať na aktuálne fenomény života spoločnosti, predovšetkým tie, ktoré sa týkajú mladých ľudí. Preto sme vďační, že naši žiaci sa mali možnosť pozhovárať o zločineckých totalitách s historikom, ktorý sa im profesionálne venuje a ktorý počas besedy musel zodpovedať rôzne zaujímavé a často bizarné otázky našich žiakov. Je dôležité, aby mladí ľudia vedeli, čo to je osvienčimská (popieranie zločinov fašizmu), resp. jáchymovská (popieranie zločinov komunizmu) lož podľa zákona č. 300/2005 Zb. z., ktorý hovorí, že sa potresce každý "kto verejne popiera, spochybňuje, schvaľuje alebo sa snaží ospravedlniť holokaust, zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, zločiny režimu založeného na komunistickej ideológii alebo zločiny iného podobného hnutia, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb". Rovnako podstatné je aj to, aby si každý mladý človek uvedomil význam pamäti - aby sme sa nestali mankurtmi, ktorých spomína Čingiz Ajtmatov. Ak chce škola plniť svoje poslanie, nevyhnutne musí pestovať u žiakov vedomie o pamäti, nezabúdaní a kritickom myslení - aby sme nedovolili vstúpiť žiadnej forme totality opätovne do našej krajiny. Veríme, že k tomu prispela aj táto beseda. Fotografie z nej si môžete pozrieť tu.
Obvodové kolo - Jednota cup - futbal dievčat
V piatok 18.3.2016 sa v teločvični CvZŠ Sv.Mikuláša na Duklianskej ulici zišli družstva dievčat, ktoré sa zúčastnili futbalového turnaja Jednota cup. Našu ZŠ reprezentovali Eva Oršuľáková, Sofia Mihoková, Simona Mihoková, Kristína Demjaničová, Silvia Dudeková, Miriam Ivanová, Andrea Frišová, Alžbeta Frištiková, Radoslava Krivá. V silnej konkurencií spomedzi 7 družstiev sa našlo iba jediné družstvo a to ZŠ Lesnícka/ víťaz turnaja/, ktoré porazilo naše senzačné družstvo o jediný gól. V záverečnom hodnotení si doniesli dievčatá domov pohár za 3 miesto. GRATULUJEME. Foto tu.
O SPLNENOM SNE MARÍNKY SOMARINKY
Anglické slovo "marina" znamená "prístav", a tak je jasné, že malé, skoro sedemročné dievča Marínka nemôže túžiť po ničom inom ako stať sa skutočnou námorníčkou, splniť si tak veľký sen a nájsť svoj vytúžený prístav, v ktorom bude šťastná. Ani v knihe však nie je možné všetko, a preto sa Marínka rozhodne, že si so svojimi rodičmi, dedom, kamarátmi a psom Indym aspoň natočí vlastný film o mori, dobrodružstvách a najmä o námorníkoch!
V stredu 16. marca k nám z Prešova po Toryse priamo do školy priplávala spisovateľka Marka Staviarska, autorka knihy "Marínka Somarinka", aby nám predstavila nielen svoju knihu, ale aj to, ako vzniká taký námornícky film. Podobne ako v jej krásne ilustrovanej knihe, aj na našej besede sme sa nenápadne, hravo a vtipne dozvedeli všetko podstatné o tom, ako sa vyrábajú hrané filmy a mnoho ďalších zaujímavých vecí zo sveta filmov a kníh.
Marke Staviarskej sme vďační za veľmi príjemne strávený čas, ktorý nám zbehol veľmi rýchlo. Milú atmosféru azda najlepšie vystihli naši piataci, ktorí plní úprimného nadšenia povedali, že na takej zaujímavej a pútavo vedenej besede ešte nikdy neboli. Vrcholom celej našej plavby bolo čítanie prvej kapitoly, ktoré bolo také pôsobivé, že každého vtiahlo do knižného sveta Marínky Somarinky.
Ešte predtým, ako pani spisovateľka odplávala naspäť hore prúdom Torysy, napísala nám venovanie do knihy a popriala našim žiakom, aby sa im splnili sny tak, ako sa to podarilo Marínke. Túto knihu peknú zvonku i zvnútra nájdete aj v našej školskej knižnici a zopár fotografií z nášho stretnutia zasa tu.
SOVIČKY 2. číslo
V týchto dňoch vyšlo druhé číslo nášho školského časopisu SOVIČKY. Aktuálne číslo si môžte stiahnuť tu.
Zápis do 1. ročníka
Zápis do 1. ročníka ZŠ v Petrovanoch sa bude konať 05.04.2016 o 16:00 hod. v budove školy. Pri zápise je potrebné doložiť rodný list dieťaťa a občiansky preukaz.
Podľa § 19 v zmysle zákona 245/2008 Z.z. sa zápisu musí zúčastniť každé dieťa, ktoré do 31.8.2016 dovŕši vek 6 rokov. Na zápis je potrebné prísť aj v prípade, že bude rodič žiadať o odklad povinnej školskej dochádzky alebo ak školská dochádzka už bola odložená v predchádzajúcom roku.
O odklad povinnej školskej dochádzky žiada písomne riaditeľa školy zákonný zástupca dieťaťa . Súčasťou žiadosti je odporúčanie všeobecného lekára pre deti a dorast.
Zákonný zástupca dieťaťa môže požiadať o plnenie povinnej školskej dochádzky pre dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku. V tomto prípade je povinný zákonný zástupca k žiadosti predložiť súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.
Dieťa, ktoré chce zákonný zástupca prihlásiť dieťa do základnej školy v zahraničí musí byť riadne prihlásené do kmeňovej školy na území SR ( teda tam, kam patrí podľa obvodu). Pri zápise oznámi, že dieťa bude študovať v zahraničí a zároveň písomne požiada zákonný zástupca riaditeľa školy o povolenie.