Voľné dni počas veľkonočných prázdnin znamenali pre našich žiakov aj príležitosť stretnúť sa s krásou v mnohých jej podobách ako takú malú náhradu za všetky školské exkurzie, ktoré boli zrušené. Ponúkli sme im odkazy na veselé koncerty vážnej hudby, virtuálne prehliadky múzeí a galérií, dejiny výtvarného umenia s profesorom Škrečkom, bábkové a činoherné divadelné predstavenia či online detskú univerzitu... Krása sa ukrýva i v slove – teda literatúre – a preto sme popri tom všetkom vyhlásili aj súťaž s rozhlasovými adaptáciami klasických literárnych diel pre deti a mládež. Žiaci si mohli rozšíriť svoje obzory, so zatvorenými očami rozvíjať fantáziu a trénovať dôležité počúvanie s porozumením. Okrem jednoduchej písomnej úlohy mali vytvoriť i knižnú ilustráciu. A teraz výsledky – okrem mien výhercov vám ponúkame i úryvky z toho, čo nám napísali, a v galérii aj ich obrázky.
Pekné knižné ceny získavajú títo žiaci:
(1) Najviac – až štyri hry – si vypočula Mimka Stredňáková, ktorá si trúfla dokonca i na absolútnu výzvu – mimoriadne aktuálne Dva roky prázdnin. Najviac sa jej však páčil Tajomný hrad v Karpatoch, „lebo to bolo akoby o mne, pretože on sa odvážil ísť na ten hrad a toto by som mala urobiť aj ja – byť odvážna a silná“.
(2) Rovnako štyri hry si vypočula Klaudia Kočišková, ktorá si oživila spomienky na Robinsona Crusoa: „... je to dobrá kniha. Už keď sme boli v družine a čítali nám to po prvýkrát, tak ma bavila.“
(3) Paľo Chovanec si vypočul tri rozhlasové hry, no „Ostrov pokladov sa mi páčil najviac. Príbeh hľadania pokladu kapitána Flinta bol najzaujímavejší.“
(4) Sabínka Výrostková má jasno v tom, že „príbeh Robinson Crusoe sa mi veľmi páčil. Hoci začal smutne, skončil šťastne. V príbehu boli pekné pesničky a smiešne papagáje, ktoré nazvali Robinsona gorila muž.“
Víťazom blahoželáme v prvom rade k tomu, že sa rozhodli prekonať vlastnú pohodlnosť a bezpochyby dobre využiť voľný čas, ale, samozrejme, aj k výhram, ktoré im budú odovzdané po obnovení vyučovania.