Vzdelávacie poukazy

Ide o osobitný príspevok štátu na mimoškolské aktivity žiakov základných a stredných škôl. Ministerstvo školstva SR ho zaviedlo v školskom roku 2004/2005. Jeho hodnota je v šk roku 2021/2022  - 32 € /školský rok.  Poukaz musí dostať každý žiak základnej alebo strednej školy.

Cieľ:

• podporiť rozvoj mimoškolských aktivít na školách,
  • dať rodičom a žiakom možnosť priamo rozhodovať o použití štátnych peňazí,
  • poskytnúť všetkým žiakom bez rozdielu rovnakú šancu zúčastňovať sa mimoškolských aktivít.

Ako poukaz použiť

• Škola vydá každému žiakovi preukaz na začiatku školského roka. Prevzatie potvrdí svojim podpisom žiak alebo jeho zákonný zástupca (ak ide o neplnoletého školáka). Je neprenosný, použiť ho môže len školák, na ktorého meno bol vystavený. Nárok na vzdelávací poukaz majú aj deti cudzincov s povoleným pobytom na území SR a deti utečencov a žiadateľov o priznanie postavenia utečenca, ak sú žiakmi základnej alebo strednej školy na Slovensku.
  • Najneskôr do 25. septembra sa musí rodič rozhodnúť pre jeden konkrétny krúžok a poukaz odovzdať inštitúcii, ktorá ho ponúka. Môže ísť o školu, ktorú dieťa navštevuje, o inú školu alebo o niektoré zo školských zariadení (školské kluby detí, centrá voľného času, školské strediská záujmovej činnosti, domovy mládeže, štátne jazykové školy, jazykové školy ale napríklad i školské jedálne, ak pri nich škola zriadi nejaký krúžok). Škola nemôže nútiť rodičov svojich žiakov, aby poukaz nepoužili inde. Vzdelávací poukaz nie je možné použiť na základných umeleckých školách.
  • Záujmová činnosť musí trvať najmenej 60 hodín za školský rok. Môže ísť o záujmové krúžky, kurzy, kluby, súbory či iné formy.
  • Žiak nie je povinný poukaz prevziať ani využiť. V takomto prípade však peniaze zostávajú v štátnom rozpočte. Nie je možné, aby ich škola rodičovi alebo samotnému žiakovi vyplatila.

• Spojená škola, Petrovany 274
    Petrovany 274